Co to jest automatyka budynkowa?

Nowoczesne systemy sterowania i monitoringu, zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania. Automatyka budynkowa wiąże się przede wszystkim z redukcją kosztów utrzymania oraz zwiększonym bezpieczeństwem danego miejsca.

Koszty utrzymania budynku

Wentylacja a także klimatyzacja, stały się nieodłącznym elementem towarzyszącym współczesnym budynkom. Ta forma wygody, zdobywa szczególną popularność w miejscach narażonych na wysokie temperatury oraz gęste powietrze. Oprócz zapewnienia komfortu, wiąże się także z wysokimi kosztami eksploatacji. W celu znalezienia oszczędności, coraz częściej właściciele budynków decydują się na zastosowanie inteligentnych systemów BMS.

Oświetlenie to kolejny czynnik wpływający bezpośrednio na wysokie koszty utrzymania placówki. Często światło pali się nawet w momencie, w którym w pobliżu nie znajduje się żaden człowiek. Stare systemy, które załączały wszystkie lampy na klatce schodowej w momencie zapalenia, dawno wyszły z mody. Rozwiązanie to obecnie, jest stosowane tylko i wyłącznie w bardzo wiekowym budownictwie.

Zalety systemów BMS

Inteligentne systemy coraz częściej przykuwają wzrok inwestorów. Dzięki zastosowaniu automatyki budynkowej, osiąga się znaczne oszczędności. To także narzędzie służące do monitorowania oraz kontroli funkcjonowania obiektu. Informacje użytkowe, dostępne są w stacji operatorskiej systemu. Dzięki temu, minimalizuje się nakład pracy potrzebny do obsługi oraz konserwacji budynku.

Zastosowane rozwiązania zależą głównie od potrzeb inwestora. Możliwe jest tutaj sterowanie tylko jednym systemem, jak i również stworzenie rozbudowanego kanału kontroli. Kluczowe, przy projektach tego typu zdaje się być doświadczenie. Zastosowanie odpowiednich technologii wymaga lat praktyki. To również nieustanna praca nad aktualnością zastosowanych rozwiązań. Technologia stale idzie do przodu i prowadzi do nowych odkryć.

Możliwości BMS

Systemy BMS pozwalają na zarządzanie instalacjami technicznymi oraz bezpieczeństwa. Dzięki temu, skutecznie redukują one koszty utrzymania danej placówki. Automatykę budynkową wykorzystuje się do central klimatyzacyjnych, węzłów cieplnych czy też instalacji wytwarzania chłodu. Działania możliwe dzięki BMS znacząco usprawniają proces kontroli oraz zwiększają bezpieczeństwo obiektu.

Podsumowując zatem, dzięki BMS możliwe staje się:

  • sterowanie procesami oraz przeprowadzanie ich wizualizacji
  • zastosowanie rozwiązań dedykowanych do danych miejsc (wpasowujących się w ogólny wygląd)
  • sterowanie oświetleniem, roletami, żaluzjami, rozdzielnicami elektrycznymi oraz UPS
  • monitorowanie instalacji technicznych budynku
  • wykrywanie niebezpiecznego stężenia tlenku węgla czy też gazu
  • kontrolowanie zużycia energii elektrycznej.

Przykładową ofertę firmy zajmującej się rozwiązaniami tego typu, znaleźć można na stronie: http://www.sabur.com.pl/branze/sabur_automatyka_budynkowa .

Podsumowanie

Automatyka budynkowa zdobyła szerokie zaufanie wśród inwestorów. Co istotne, wpływa na korzyści finansowe związane z eksploatacją budynków. Systemy kontroli pozwalają na lepsze wykorzystanie zasobów. To także praktyczne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *