Co to są sterowniki PLC?

Dziwnie brzmiący termin sterownik PLC jest to Programowalny Sterownik Logiczny. Nazwa wywodzi się od angielskiego wyrażenia Programmable Logic Controller.
Jest to uniwersalne urządzenie, mikroprocesowe którego zadaniem jest sterowanie maszyną bądź innym urządzeniem technologicznym. Nadal brzmi zawile?
Sterownik PLC w odpowiedni sposób dopasowuje się do konkretnego obiektu sterowania przez wprowadzenie do jego pamięci pożądanego algorytmu działania danego obiektu.
Cechą odróżniającą sterownik PLC od typowych sterowników komputerowych jest  jego cykliczny obieg pamięci programu.
Każdy taki sterownik ma swój dedykowany język programowania i to za jego pomocą zapisywany jest określony algorytm
Sterowniki te wyposażone są w określoną liczbę układów wejściowych, których zadaniem jest zbieranie informacji o stanie obiektu oraz żądaniach obsługi. Znajdują się tam również układy wyjściowe które są połączone z elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi bądź transmisji danych.
Sterowniki PLC pracują cyklicznie. Sterownik wykonuje raz za razem pojedyncze rozkazy programu w kolejności w której one są zapisane w programie. Cykl zaczyna się od odczytania czegoś w rodzaju „obrazu” stanu wejść sterownika. Są one zapisywane. Jest to tak zwany obraz wejść procesu. W momencie kiedy zostały wykonane wszelkie rozkazy jak również wyliczone stany wyjść, zadaniem sterownika jest wpisanie tych stanów wyjść do pamięci która jest  obrazem wyjść procesu. Następnie  system operacyjny wysterowuje określone wyjścia które sterują elementami wykonawczymi.
W skrócie można powiedzieć, ze sygnały spotykają się w układach wejściowych sterownika, a następnie program śledzi ich obraz a następnie reaguje odpowiednią zmianą stanów wyjść zależnie od danego algorytmu.
Chcąc opisać krok po kroku cały cykl pracy sterownika PLC można wymienić następujące elementy.

 1.  Autodiagnostyka
 2. Odczyt wszystkich wejść
 3. Wykonanie programu
 4. Zadania komunikacyjne
 5. Ustawienia wyjść

Sterowniki PLC składają się z:

 • jednostki centralnej (CPU)
 • bloków wejść cyfrowych
 • bloków komunikacyjnych
 • bloków wejść analogowych
 • bloków wyjść analogowych
 • bloków wyjść cyfrowych
 • bloków specjalnych
 • pamięci ROM, PROM, EPROM, EEPROM

W dzisiejszym przemyśle sterowniki PLC stanowią różnorodną grupę produktów. Wykorzystywane są zarówno modele najprostsze czyli tak zwane przekaźniki programowalnych, poprzez inne na przykład modułowe, kompaktowe,bądź rozproszone  wersje sterowników. Istnieją również wersje bardzo skomplikowane które podobne są do przemysłowych komputerów.

Firma Sabur produkuje innowacyjne systemy automatyki. Oferuje również oprogramowanie dla automatyki, które dostępne jest na rynku europejskim. Wieloletnie doświadczenie oraz niezawodne rozwiązania sprawiają, że firma ta cieszy się dużą renomą. O oferowanych sterownikach PLC można przeczytać na stronie  https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta-2/sterowniki-swobodnie-programowalne-dla-automatyki. Oferowane sterowniki są uniwersalnym urządzeniem wykorzystywanym do obsługi systemów, które wymagają szybkiego sterowania. Zapewniają one optymalny dobór funkcjonalności dla większości rodzajów instalacji.

sterowniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *