Co to są wiązary dachowe?

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Warto wykonać go w taki sposób by służył wielu pokoleniom, by trwały oraz estetyczny.

Oczywiście istotne znaczenie ma sama konstrukcja dachu. Może być ona wykonana z belek oraz bali drewnianych bądź z elementów prefabrykowanych, które zwane są wiązarami kratownicowymi. Takie wiązary produkowane są najczęściej w dużych zakładach. Tam właśnie montuje się je z desek, które połączone są płytkami kolczastymi. Niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Wiązary dachowe powstają indywidualnie do konkretnego projektu. Przywożone są na budowę i tam montuje się całą więźbę dachu. Powstaje ona z wielu elementów, kilkunastu a czadami nawet kilkudziesięciu. W przypadku kiedy dach ma prostą, nieskomplikowaną budowę wówczas wiązary mogą wynieść taniej niż tradycyjna więźba.

Wiązary dachowe składają się z desek, które mają przekrój 3,8×8,9 i 3,8×14 centymetrów. Mogą to być również bale o przekroju 5×10 i  5×15 centymetrów. Wszystkie te elementy to znaczy deski i bale łączy się w kratownicę przy pomocy  ocynkowanych, metalowych, perforowanych  płytek które maja grubość 2 bądź 2,5 mm. Przybija się je gwoździami. Ich podstawa zwie się pasem dolnym. Pasy górne natomiast są odpowiednikami krokwi. Zarówno pas dolny jak i pasy górne wspólnie tworzą coś w rodzaju ramy. Jest ona wypełniona słupkami i  krzyżulcami będącymi elementami  usztywniającymi konstrukcję.
W wiązarach kratowych wszystkie elementy współpracują ze sobą przenosząc w odpowiedni sposób obciążenie. Powstały układ struktury pozwala otrzymać wysoki stosunek siły do wagi, dlatego też dopuszcza większy rozstaw niż tradycyjna metoda.
Z jakiego drewna powstają wiązary dachowe?
Najczęściej używanym materiałem na wiązary jest drewno sosnowe o klasie C27. Natomiast do tworzenia pasów dolnych oraz górnych szczególnie jeśli wiązary mają rozpiętość powyżej dwunastu metrów  używa się drewna C35.
Drewno musi być odpowiednio wysuszone a także mieć wilgotność która nie przekracza 15%. Najkorzystniej jest wykorzystywać drewno które jest suszone komorowo, a także czterostronnie strugane.
Konieczna jest również impregnacja. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed korozja biologiczną, jak również zwiększenie odporności na działanie ognia.
Technologia produkcji wiązarów dachowych stosowana przez firmę Complex jest stosowana już od wielu lat w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Również znana jest  w Europie Północnej oraz Zachodniej. Obecnie zyskuje na popularności również w Polsce.
W tym systemie istnieje możliwość skonstruowania niemal każdego kształtu dachu. Wiązary poddasza nieużytkowego bez podpór pośrednich mogą  mieć rozpiętość nawet 30 metrów.
Zaletą tej metody jest zarówno szybkość instalacji, redukcja odpadów, jak również wysoki poziom dokładności konstrukcji. Ponadto dzięki  zaawansowanym możliwościom technicznym istnieje możliwość realizowania projektów, które wcześniej były niemożliwe do wykonania przy pomocy tradycyjnej metody.

Zakład Produkcji Drzewnej firmy Complex już od kilkunastu lat zajmuje się prefabrykacją konstrukcji dachowych z litego drewna. Firma ta jest również wiodącym wykonawcą  więźby w systemie prefabrykowanych wiązarów kratowych. Więcej informacji na temat wiązarów dachowych można znaleźć na stronie http://www.complex.gda.pl/wiazary-dachowe/. Warto rozważyć ten typ konstrukcji dachu, gdyż może okazać się to dużo korzystniejszym rozwiązaniem od tradycyjnej metody.

dach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *