Czy opłaca się zmienić dostawcę prądu?

Z roku na rok rosną ceny prądu. Nie ulega to wątpliwości. Warto więc poszukać oszczędności na wielu polach. Polacy niechętnie rezygnują z zakupu urządzeń elektrycznych. Dużo łatwiej jest zaoszczędzić zmieniając dostawcę prądu na takiego, który ma korzystniejszą ofertę.
Coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Jest to możliwe od 1 lipca 2007 r.  Czynność ta jest bezpłatna. Odbiorca wybiera sprzedawcą spośród dostępnych na rynku, a następnie podpisuje z nim umowę. Ta umowa zaczyna obowiązywać od dnia wygaśnięcia poprzedniej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować umowę, czy rzeczywiście zaoszczędzimy na tej zmianie. Niekiedy pojawia się tak zwana opłata handlowa, o której początkowo możemy nie wiedzieć. Wszystko jednak jest zawsze dokładnie opisane w umowie. Opłata handlowa może być stałą miesięczną opłatą doliczaną do rachunku za każdy punkt poboru. W sytuacji kiedy taka opłata jest, wówczas należy policzyć czy miesięczna oszczędność będzie realna, kiedy doliczmy do niej opłatę handlową.
Zawsze należy sprawdzić czy w umowie nie pojawiają się jakieś ukryte opłaty. Istotny jest również czas na jaki zawiera się umowę. Ma to znaczenie w przypadku kiedy chce się rozwiązać umowę przed czasem. Wówczas często pojawiają się kary umowne. Możliwe jest także, że podpisywana umowa będzie się wiązała z dodatkowymi usługami czyli jednocześnie dodatkowymi opłatami.
Nowi sprzedawcy energii, często oferują konkurencyjne ceny. Chcą zdobyć rynek więc z pewnością przedstawią jakieś konkurencyjne oferty. Natomiast dotychczasowi sprzedawcy, aby nie tracić klientów będą musieli również dostosować swoją ofertę do zmieniającego się rynku.
Często zachętą do zmiany dostawcy są nowe taryfy, gdzie tańszy prąd może być w różnych godzinach. Niektórzy reklamują się stałą ceną prądu przez cały okres obowiązywania umowy czyli na przykład przed dwa lata. Niekiedy można skorzystać na czasowej obniżce ceny prądu dla nowych klientów. Nowością są oferty, które są dedykowane dla właścicieli produktów konkretnych marek.
Niestety aby rzetelnie porównać wszystkie interesujące oferty należy poświecić na to sporo czasu. Bowiem na opłatę końcową często składa się wiele różnych pozycji, które dotyczą zarówno sprzedaży energii jak również jej dystrybucji. Stawki mogą być również zależne od wybranego sposobu rozliczania się, od ilości pobieranej energii, oraz płaty za dystrybucję.
Warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora energii elektrycznej. Można go znaleźć na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.
prąd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *