Czy projektowanie wnętrz jest łatwe?

Projektowanie wnętrz nie jest sprawą tak prostą jakby się wydawało. Nie jest to wyłącznie dopieranie koloru ścian, mebli czy tekstyliów. Jest to praca obejmująca przede wszystkim wiele innych odpowiedzialnych zajęć. Samym doborem dodatków zajmuje się dekorator wnętrz. Jego zakres odpowiedzialności jest mniejszy.

Zadaniem projektanta wnętrz jest choćby odpowiedni dobór oświetlenia, czy stworzenie takiego układu pomieszczeń, aby jak najkorzystniej wykorzystać światło dzienne, czy słoneczne. Również ważne jest, a czasem kluczowe znaczenie ma funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni.

Już na etapie budowy domu często projektanci mają swój udział. Pomagają w odpowiedni sposób zaaranżować przestrzeń, bądź sugerują ciekawe rozwiązania techniczne, które należy wykonać już na etapie budowy domu, gdyż później ze względu na ograniczenia konstrukcyjne mogą być one niewykonalne. Projektant wnętrz powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, oraz wiedzę praktyczną. Niezbędna jest wiedza o przepisach budowlanych. Istotna jest również znajomość programów komputerowych, metody CAD. Profesjonalne programy do projektowania wnętrz są dosyć skomplikowane i ich obsługa wymaga dużej wiedzy.

Odpowiednio przygotowana prezentacja ma niekiedy kluczowe znaczenie i decyduje o pozyskaniu potencjalnego klienta.

W jaki sposób można zostać projektantem wnętrz?

Wydaje się, że pierwszym wymaganym elementem jest zmysł artystyczny, wyczucie smaku i stylu, ale również niezbędna wiedza fachowa oraz techniczna. Warto uczęszczać na studia wyższe z zakresu architektury oraz projektowania wnętrz. Kończąc taki kierunek z pewnością będzie się można poszczycić dużą wiedzą nabytą, która często okazuje się bardzo przydatna w praktyce. Jeśli chce się prowadzić indywidualna działalność to ukończenie studiów nie jest konieczne. Liczą się efekty pracy, odpowiednio bogate portfolio. Poszukując pracy u innego pracodawcy często wymagane jest kierunkowe wykształcenie wyższe. Innym rozwiązaniem może być także zapisanie się na odpowiedni kurs. Na nim również można zdobyć niezbędną wiedzę, choć z pewnością będzie ona bardziej ogólnikowa niż na studiach wyższych, z uwagi choćby na to, że kursy są znacznie krótsze niż studia wyższe. Bez względu na to jaki rodzaj szkoły się ukończy ważna jest zdobyta wiedza oraz późniejsza praktyka w zawodzie. W właśnie ta praktyka najlepiej przygotowuje do poprawnego wykonywania zawodu. Sama wiedza techniczna nie wystarczy, choć z pewnością będzie ona solidnym fundamentem. Osoby nie mające zmysłu artystycznego, czy tej tak zwanej smykałki nie będą dobrymi projektantami wnętrz. Owszem ich projekty będą poprawne, ale nie będą miały tego czegoś. Nie wprawią w zachwyt, nie powalą na kolana. Zwykła poprawność w tym zawodzie nie jest pożądaną cechą.

Prawdziwe perełki wnętrzarskie wychodzą spod ręki pracowni Projekt Mimo Malwina Morelewska. Firma powiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zawodzie. W tym czasie przekształciła mnóstwo mieszkań, domów, oraz biur, tym samym zyskała wielu zadowolonych klientów. Warto zajrzeć na stronę http://projektmimo.pl/ i zobaczyć galerię realizacji. Zachwyci ona nawet niejednego znawcę tematu.

projektowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *