Czy warto kupić bramę kutą?

Wybór ogrodzenia oraz bram wjazdowych czy wejściowych do każdej posesji to duże wyzwanie. Wiele osób popełnia błąd polegający na tym, że ich pierwszym krokiem po zakupie ziemi pod budowę domu jest jej ogrodzenie, czymkolwiek i to cokolwiek zostaje już na zawsze, ewentualnie z drobnymi modyfikacjami. 

Tymczasem ogrodzenie posesji jest jednym z najważniejszych elementów wizerunkowych dla naszego domu. To ogrodzenie i brama wejściowa decydują często o uznaniu lub dezaprobacie. I chociaż aż prosi się o przytoczenie znanego przysłowia  „wolnoć Tomku w swoim domku”, jednak powszechnie wiadomo, że ogrodzenie stanowi nie tylko o urodzie powierzchni, ale decyduje często o bezpieczeństwie czy ochronie przed aktami wandalizmu.

Niewątpliwie brama kuta nie jest dla osób, które pragną całkowicie schować się za swoim ogrodzeniem. Wręcz odwrotnie, jest dla tych właścicieli, którzy dumni ze swojej posesji, dumni z ogromu pracy, jaką włożyli w budowę domu i otoczenia  pragną, aby stanowił on ciągłość ze światem zewnętrznym. Kuta brama jest dla osób, które pragną otaczać się wewnątrz jak i na zewnątrz dziełami sztuki.

Bo niewątpliwie kuta brama jako dzieło sztuki kowalstwa artystycznego podnosi urodę domu i jego otoczenia. Wykonana z pełnym kunsztem metaloplastyki oprócz swoich właściwości użytkowych stanowi wyjątkową ozdobę każdego domu. Sztuka kowalstwa artystycznego, jedna z najstarszych sztuk,  pozwala na kucie bram i ogrodzeń wynosząc je do poziomu dzieła sztuki. Bogactwo wzorów i różnorodność przedstawień czyni z nich wyróżniającą cechę dla każdego obiektu architektonicznego.

Oprócz walorów artystycznych kute bramy http://efekt-metal.pl/galeria-realizacji/bramy-kute-i-ogrodzenia/ są niezwykle trwałe w eksploatacji. Nie straszne im zmiany temperatury, deszcz czy śnieżyca. Nie straszny im również upływ czasu. Wręcz odwrotnie, bardzo często im starsze tym prezentują się dostojniej. Bowiem kute bramy mocno nawiązują do historii architektury. Najważniejsze założenia pałacowo-ogrodowe otwierały się wszak dla gości szeroką, wspaniale zdobioną kutą bramą. I chociaż dzisiaj rzadko kto decyduje się na takie powierzchnie, skojarzenie do tamtych odległych obrazów pozostało.

Warto pamiętać też, że można mieć ogromny wpływ na kształt i ostateczny wygląd kutej bramy czy ogrodzenia. Każde bowiem tego rodzaju zlecenie wymagające szczegółowego omówienia pozwala na wcielenie w życie własnej koncepcji i własnego projektu. Jeżeli tylko projekt ostateczny jest wykonalny z punktu widzenia technologii można stać się posiadaczem dzieła, które samemu się wymyśliło. To rzadki przywilej mieć tak duży wpływ na dzieło sztuki. Ogrodzenie może nawiązywać do konkretnego stylu z przeszłości, np.: renesansu, klasycyzmu czy tak uwielbianej przez wszystkich secesji. Zdobione przepięknymi detalami, wykuwanymi ręcznie motywami roślinnymi czy zwierzęcymi. Dowolność zdobienia ogranicza tylko technologia, bo nie wyobraźnia.

Kute ogrodzenia i bramy trwają przez lata w niezmienionej formie i stanie, stanowiąc największą ozdobę dla architektury ogrodów, rezydencji i domów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *