Czy wiesz czym zajmuje się metaloplastyka?

Nie każdy spotkał się z pojęciem metaloplastyka, jednak większość ludzi spotkało się z jej namacalnymi efektami. Przedmioty z dziedziny metaloplastyki są widywane na co dzień. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ani nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób powstały te przedmioty, czy zostały wyprodukowane ręcznie, czy może taśmowo w fabryce. Warto bliżej przyjrzeć się dziedzinie jaką jest metaloplastyka, gdyż tworzy ona przepiękne przedmioty dekoracyjne oraz użytkowe. Odpowiednio dobrane do wnętrza bądź architektury podkreślają klimat i charakter danego miejsca.

Metaloplastyka nie jest to młoda dziedzina jakby się mogło wydawać. Już nawet kilka tysięcy lat temu była znana. Oczywiście wszystko odbywało się przy użyciu innych prostszych narzędzi, takich które akurat były używane w danej epoce. W roku 1700-650 p.n.e. w epoce brązu wykonywano pierwsze proste elementy. Przy pomocy różnych narzędzi tworzono płaskorzeźby z bardzo cienkiej blachy. W specjalny sposób wykuwano ją, wyklepywano oraz wyginano. Płaskorzeźby tworzone w ten sposób sprawiały wrażenie trójwymiarowości poprzez odpowiednie ukształtowanie, które umożliwiało załamania światła i grę cieni. Do produkcji wykorzystywano zarówno brąz, metal i miedź. Odpowiednie kształtowanie i formowanie odbywało się za pomocą różnych narzędzi. To od twórcy zależny jest efekt końcowy. Jego umiejętności przesadzają o tym co powstanie spod jego ręki. Tak jest do dzisiaj. To doświadczenie, precyzja i kunszt sprawiają, że metaloplastyka oferuje niesamowite przedmioty dekoracyjne. Materiałem bardzo lubianym oraz często wykorzystanym do pracy w metaloplastyce jest miedź a konkretnie blacha miedziana. Jest miękka, ciągliwa, a także ma niesamowity piękny odcień czerwieni, choć może mieć również zielony, niebieski, brązowy czy nawet czarny. Te odmienne kolory uzyskuje się poddając miedź działaniu kwasów. Również blacha żelazna jest wdzięcznym materiałem do pracy. Korzysta się także z aluminium czy blachy cynkowo-ołowianej. Za pomocą różnych technik wykorzystywanych w metaloplastyce blacha zmienia swoją grubość, naprężenie, poddaje się dalszej obróbce i można ją w interesujący sposób kształtować.

Przykładem niezwykłego kunsztu kowali artystycznych są balustrady, bramy czy poręcze bogato zdobione, ręcznie wykuwane z wieloma ozdobnymi elementami, których wykonanie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia kowala. Na stronie firmy Efekt Metal http://efekt-metal.pl/galeria-realizacji/metaloplastyka/ można zobaczyć galerię realizacji. Firma ta ma wieloletnie doświadczenie. Tradycje sięgają aż ośmiu pokoleń. Zaprocentowało to niezwykle efektownymi realizacjami, które można podziwiać w różnych zakątkach kraju.

Firma Efekt Metal oferuje zarówno bramy kute, poręcze, balustrady, przedmioty dekoracyjne. Są one niepowtarzalne. Mogą być wykonywane na życzenie klienta zgodnie z jego indywidualnym projektem. Indywidualne podejście do każdego zamówienia sprawia, że wykonana realizacja jest niezwykle efektowna.

Metaloplastyka jest obecnie bardzo cenioną dziedziną, bardzo pracochłonną ale dającą piękne rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *