Czym są panele HMI i kiedy są one używane?
Industrial internet of things, innovative manufacturing and smart industry: isometric network of concepts

Czym są panele HMI i kiedy są one używane?

W nowoczesnych zakładach produkcyjnych, przemysłowych czy przetwórczych wykorzystuje się dzisiaj szereg różnych typów urządzeń do automatyzacji procesów. Aby nimi zarządzać, stosuje się też odpowiednie rodzaje interfejsów komunikacyjnych – do tej kategorii zaliczane są panele HMI. Co warto o nich wiedzieć?

Panel HMI – co to jest?

HMI jest skrótem wywodzącym się z języka angielskiego od Human – Machine Interface oraz można przełożyć go na polski jako interfejs pomiędzy człowiekiem a maszyną.

Termin ten odnosi się do rodzaju paneli operatorskich czy sterowniczych, których celem jest zarządzanie maszynami przez człowieka. Stanowią one wtedy zatem swoistego rodzaju interfejs pozwalający na efektywne zarządzanie procesami, ale też nie wymagają one posiadania w tym celu specjalistycznej wiedzy.

Jak zbudowane są panele HMI?

Pod kątem swojej budowy panele HMI występują w wielu wariantach. Mogą być one wyposażone w przyciski, pokrętła, ekrany dotykowe, wyświetlacze, liczniki. Dzisiaj bardzo często mają one również postać komputerów przemysłowych.

Dostępna jest szeroka gama różnych typów paneli, które mogą być dopasowane do konkretnych typów maszyn i prowadzonych procesów, co powoduje, że pozwalają one wtedy na uzyskanie bardzo prostej, ale jednocześnie precyzyjnej obsługi danych urządzeń.

Warto też wskazać, że poza gotowymi panelami HMI można również zamówić panele wykonane na indywidualne zamówienie.

W jakim celu stosuje się panele HMI?

Jak wspomniano wcześniej, najczęściej panele HMI wykorzystywane są do zarządzania różnymi rodzajami procesów oraz dodatkowo do ich nadzorowania, gdy wyposażone są one w wyświetlacze czy liczniki albo inne mierniki pozwalające na zaprezentowanie informacji.

Dzięki odpowiednio dobranym do danego procesu panelom HMI można przeprowadzać obsługę procesów technologicznych, ich monitoring, ocenę procesów, mona je również optymalizować, a także otrzymywać informacje dotyczące jakichkolwiek problemów z ich przebiegiem, co pozwala na szybką reakcję.

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie panele HMI znalazły zatem zastosowanie w wielu procesach i obecnie używane są one w różnych zakładach, aby prowadzić czynności jeszcze efektywniej, wydajniej i bezpieczniej.

Panele HMI – jak dobrać odpowiednie wyposażenie?

Pełna gama paneli do zarządzania procesami przez interfejs maszyna – człowiek powoduje, że można dobrać je do praktycznie każdego przeznaczenia.

Przy wybieraniu odpowiednich paneli HMI bardzo duże znaczenie ma uwzględnienie rodzaju prowadzonych procesów, a także ich parametrów. Również trzeba będzie uwzględnić miejsce montażu paneli, ponieważ podczas użytkowania mogą być one narażone na różne czynniki zewnętrzne, na przykład niskie, wysokie temperatury, wilgoć chemikalia. Aby zminimalizować ich uszkodzenie, panele HMI muszą być zatem odpowiednio zabezpieczane.

Dobór paneli HMI powinien być zatem indywidualny, aby ich użytkowanie było komfortowe, efektywne, wydajne i bezpieczne. Właśnie dlatego zaleca się konsultację z firmą specjalizującą się w tej branży, której specjaliści będą mogli wskazać, jaki rodzaj paneli sprawdzi się najlepiej.

Gdzie można kupić panele HMI?

Dostawa paneli HMI różnych producentów w Polsce zajmuj się wiele firm, które zapewniają klientom dostęp do wielu wariantów tych urządzeń z fachową obsługą, między innymi doradztwem w doborze, montażem, serwisem i konserwacją.

Z dostępnymi wariantami paneli można również łatwo zapoznać się na stronach internetowych ich producentów i sprzedawców, gdzie dostępne są też ich dokładne parametry techniczne.

 

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Nowakowski

    Witam
    Posiadam router Peplink Balance One Core, do tego Ubiquiti Unifi Switch 24 PoE 24xGbit 16xPoE i do tego 4 x Ubiquiti UniFi AP AC SHD. Sprzęt ma ogromne możliwości. I tak się zastanawiam, czy to nie jest przerost formy nad treścią do zwykłego domku jednorodzinnego, gdzie możliwości nie będą wykorzystane.
    12 portów w Switchu w zupełności mi wystarcza, 2 AP ogarniają zasięgiem cały dom. Router Peplink to już kosmos.
    Dom ma KNX, jeszcze nie wpięty do internetu, ma rekuperację i pompę ciepła, które też mogą być zintegrowane z KNX.
    System alarmowy Satel, który też będzie zintegrowany z KNX
    Z tego co kumam, to monitoring zewnętrzny i tak musi mieć swój rejestrator i kamery byłyby zasilone poprzez rejestrator.
    Jakies pomysły na wykorzystanie Peplinka z Ubiquiti? A może sprzedać to i mieć coś bardziej prostego?

Dodaj komentarz