Dach z blachy trapezowej – zalety, wady, rodzaje, cena
Modern roof made of metal. Corrugated metal roof and metal roofing.

Dach z blachy trapezowej – zalety, wady, rodzaje, cena

Wykonanie dachu z blachy trapezowej związane jest z wieloma zaletami, lecz materiał ten ma swoje wady. Co warto wiedzieć o blasze trapezowej na dachy?

Obecnie blacha trapezowa jako materiał dekarski znów wraca do łask. Dlaczego warto zdecydować się na jej montaż? Jakie są jej zalety i wady? Gdzie można ją kupić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące blachy trapezowej.

Czym jest blacha trapezowa?

Materiał jak blacha trapezowa jest rodzajem wielowarstwowej blachy o sztywnej konstrukcji, która charakteryzuje się trapezowym profilem. Takie przetłoczenie powoduje, że jest ona bardziej wytrzymała na uszkodzenia od blachy płaskiej.

Od wysokości przetłoczenia, czyli trapezu w blasze trapezowej zależy jej oznaczenie, które określane jest za pomocą litery T. Blachy trapezowe o niskich profilach, na przykład jak T-8 mają niskie przetłoczenia, natomiast dostępne są również blachy o przetłoczeniach wynoszących powyżej T-50.

Blacha trapezowa jest materiałem o szerokim zastosowaniu, który może być wykorzystany zarówno do wykończenia dachu, jak i elewacji budynków. Stosowana jest ona między innymi na halach przemysłowych, magazynowych, lecz także może być używana w budownictwie jednorodzinnym.

Budowa blachy trapezowej

Nowoczesna blacha trapezowa jest materiałem wyróżniającym się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne i jednocześnie atrakcyjnym wyglądem.

Głównym elementem blachy jest rdzeń stalowy. Jest on z obu stron pokryty dodatkowymi warstwami, między innymi lakierem ochronnym, warstwą metaliczną odpowiadającą za dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne, a także z zewnątrz lakierem dekoracyjnym w wybranym kolorze oraz strukturze.

Aby blacha trapezowa mogła posłużyć na długi czas, warto zdecydować się na materiały od sprawdzonego producenta. Trafnym wyborem będzie blacha trapezowa z firmy dachprofil.com.pl, która dostarcza swoim klientom najwyższej jakości materiały dekarskie od renomowanych producentów.

Blacha trapezowa – kolorystyka

Producenci blachy trapezowej oferują ją swoim klientom w wielu kolorach do wyboru, dzięki czemu można łatwo dopasować ją do oczekiwanego efektu estetycznego.

Aktualnie bardzo popularne są blachy trapezowe w kolorze antracytowym, czyli w ciemnej szarości. Świetnie komponują się one z nowoczesnymi budynkami. Również we współczesnym budownictwie popularne są blachy w kolorze czarnym.

Z kolei do domów o tradycyjnej architekturze najczęściej wybierane są blachy trapezowe o barwach jak czerwona, ceglasta, bordowa, ciemnozielona, które dobrze komponują się z domami o klasycznej architekturze.

Poza możliwością wyboru koloru kupujący może też dobrać blachę pod kątem jej struktury. Do wyboru są blachy matowe oraz lakierowane z połyskiem.

Gdy potrzebna jest kolorowa blacha trapezowa Warszawa ma sklepy, gdzie można zakupić ją we wszystkich barwach i łatwo dobrać do swojego pomysłu na wykończenie domu jednorodzinnego lub innego budynku.

Zalety i wady blachy trapezowej

Materiał dekarski jak blacha trapezowa ma wiele zalet, natomiast ma on też parę wad, o których powinni pamiętać inwestorzy.

Blacha trapezowa na dach – zalety:

 • przystępna cena materiału – niskie ceny zakupu w porównaniu z innymi materiałami
 • łatwy i szybki montaż – blachy są sprzedawane w dużych arkuszach, dlatego ich montaż jest błyskawiczny
 • atrakcyjny efekt estetyczny – wiele kolorów oraz struktur do wyboru
 • wieloletnia trwałość – gwarancja nawet do 35 lat, a u niektórych producentów dożywotnia

Blacha trapezowa na dach – wady:

 • gorsze parametry akustyczne – blacha może powodować, że w budynku silniej słychać padający deszcz
 • gorsze parametry termoizolacyjne – blacha nie jest aż tak dobrym izolatorem jak ceramika

Ile kosztuje blacha trapezowa na dach?

Gdy chodzi o materiał jak blacha trapezowa Warszawa jest miastem, gdzie można zakupić ją w wielu sklepach, dlatego warto wcześniej zapoznać się z różnymi ofertami.

 

Ten post ma jeden komentarz

 1. Robert

  Witam.
  Niestety ostatnie podmuchy wiatru sprawiły że będę miał nieplanowany wydatek.
  Muszę zrobić dach na budynku gospodarczym. Dzisiaj był jeden majster powiedział że aktualnie cena blachy trapezowej w Suwałkach to około 45zl metr kw. Mówi że można zamówić z Allegro za okolo 30zl ale to papier z puszki do piwa. Ogólnie połać dachu ma wymiary 15x5m. Przewidywany koszt około 10tys zł. W tym zdjęcie starych blachy i łat, położenie nowych łat, blachy, i obróbka kalenicy plus wiatrownice. Krokwie są ok. To jest tylko jedna strona dachu.
  Wg was cena w miarę? I jak to jest z cena blachy tak teraz mniej więcej jest? To będzie zwykły trapez ale w kolorze nie ocynk bo jak mówił cena praktycznie taka sama.

Dodaj komentarz