Deski tarasowe

Gdy wyobrażamy sobie siebie we własnym domu daleko od miasta, najczęściej przybiera on postać wiejskiej chaty z dużym drewnianym tarasem. I to taras właśnie stanowi zawsze centrum tych marzeń. To na nim o poranku pijemy pierwszą filiżankę kawy, na nim spędzamy długi słoneczny dzień z książką czy obieramy zebrane w pobliskich lasach grzyby.

To na tarasie przyjmujemy gości w długi letni wieczór, przygotowując wspólnie posiłek i grillując sezonowe warzywa, czasem mięso. To tam właśnie prowadzimy niekończące się rozmowy, wspominki i dyskusje. Niewątpliwie taras to serce domu przez wszystkie letnie miesiące i dlatego przykładamy do niego taką wagę. W marzeniach o własnym domu taras musi być duży, z piękną balustradą, zadaszony, by chronił od słońca, ukwiecony mimo, że wystarczy zrobić trzy kroki po schodkach i już się jest w ogrodzie.

Jednak, aby marzenia się spełniły, taras najpierw trzeba zbudować. Posiadaczy tarasów dzielimy na dwie kategorie, na tych, którzy położyli pod nogami płytki ceramiczne, czy kamień i na tych, którzy zdecydowanie preferują deski tarasowe.

Dlaczego deski tarasowe, a nie ceramika?

Ponieważ w naszym klimacie deski tarasowe są o wiele trwalsze niż płytki ceramiczne. Ceramika nie lubi gwałtownych zmian, błyskawicznego przejścia od temperatur dodatnich do siarczystego mrozu. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że po prostu popęka. Taras drewniany jest również bezpieczniejszy, nawet jeżeli użyjemy płytek ceramicznych antypoślizgowych.  Zmiana temperatury, wilgoć przechodząca nie wiadomo kiedy, w lód to naprawdę poważne niebezpieczeństwo dla użytkowników. A poza tym drewniany taras jest po prostu milszy dla oka, pięknie wtapia się w krajobraz, stanowi przedłużenie ogrodu, a nie przedłużenie domu. Deski tarasowe są również o wiele łatwiejsze w montażu, łatwiej je się przycina i są ekonomiczniejsze.

Jakie deski tarasowe ?

Wybór desek tarasowych jest ogromny. http://parkietydlaciebie.pl/produkty/deski-tarasowe. Jednym z najlepszych wyborów będą deski wykonane z drewna egzotycznego. Dzięki wewnętrznej zawartości naturalnych wosków deski z drewna egzotycznego są odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Dlatego doskonale nadają się do eksploatacji na zewnątrz, pod chmurką. Najczęściej polecane drewna egzotyczne to: bangkirai, keruing oraz massaranduba. Te gatunki są wyjątkowo odporne na ścieranie, nawet pozbawione impregnatu zachowują swoją urodę. Jednak, jeżeli deski tarasowe wykonane z drewna egzotycznego miałyby pozostać idealnie takie jak w dniu montażu, warto zabezpieczyć je olejem.

To nie jedyny wybór. Taras można można wykonać również z innych gatunków drewna, bliższych naszej strefie klimatycznej. Doskonale sprawdzi się drewno modrzewia syberyjskiego czy europejskiego, a także rodzimy dąb. Można wykorzystać również drewno gatunków iglastych, ale trzeba pamiętać, że nawet pomimo impregnacji będą one zawsze mniej trwałe. A jeżeli już się na nie decydujemy nie powinny być stosowane do budowy tarasów bez zadaszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *