Domy odporne na ogień

Ogień jest żywiołem, którego każdy boi się chyba najbardziej. Nie jest więc tajemnicą, że każdy chce swój dom jak najlepiej ochronić przed pożarem. Zapewnienie bezpieczeństwa swojej rodzinie, oraz nieruchomości jest priorytetem. Warto więc już na etapie budowy przemyśleć pewne rozwiązania, które zabezpieczą dom przed pożarem.

Każdy chce aby jego życie przebiegało komfortowo, jego rodzina była bezpieczna, a dom ostoją spokoju, miejscem bezpiecznym idealnym do odpoczynku po pracy. Nic więc dziwnego, że chce się go jak najlepiej zabezpieczyć. Dobrze jest jeśli da się tą ochronę domu połączyć z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Często inwestuje się w alarmy przeciwwłamaniowe zapominając jak groźnym żywiołem może być ogień. Odpowiednia ochrona przeciwpożarowa powinna być priorytetem. Obecnie jest dużo godnych uwagi rozwiązań, które ochronią, bądź w znacznym stopniu utrudnią rozprzestrzenianie się pożaru.

Przy budowie domu należy kupować materiały które sklasyfikowane są jako niepalne. Taka informacja znajduje się bądź na etykiecie produkty bądź w karcie technicznej. Powinna tam być zawarta informacja o klasyfikacji reakcji na ogień, czyli tak zwana euroklasa. Euroklasa pozwala ocenić konkretne materiały budowlane według jednolitych zasad na terenie całej Europy. Klasa ta oznaczana jest jako kombinacja klasy podstawowej oraz dwóch uzupełniających

Klasa podstawowa określa w jaki sposób materiał może przyczynić się do rozwoju ognia. Symbolem A1 oznacza się te materiały, które są najbezpieczniejsze. Pozostałe mogą być oznaczane poczynając od A2, poprzez B,C,D,E,F i oznaczają proporcjonalnie do dalszej litery alfabetu te produkty, które mają większy stopień palności. Dwie uzupełniające klasy towarzyszące klasie A2, B, C, D oznaczają ile jest wydzielanego dymu podczas pożaru (tutaj symbolami są S1,S2,S3) jak również ile powstaje płonących kropel (oznaczeniem jest d0,d1,d2). Te dodatkowe klasy są również istotne, gdyż to one pomagają ocenić czy mogą wystąpić oraz w jakim stopniu dodatkowe zagrożenia takie jak dym oraz płonące krople.

Dym jest najczęstszą przyczyną zatruć. Znacznie utrudnia on ewakuację. Z kolei płonące krople powodują oparzenia oraz rozprzestrzenianie się pożaru

Materiały oznaczone klasą A1 nie posiadają oznaczenia klas dodatkowych, gdyż jako niepalne nie powodują wydzielania się dymu oraz płonących kropli. W kolei najsłabsza klasa E również nie posiada dodatkowych oznaczeń ale z innego powodu. Produkty bowiem tej klasy podczas pożaru oczywiście będą wydzielały dużą ilość zarówno płonących krople jak i dymu. Podobnie jest z najniższą euroklasą F.

Istotne znaczenie ma odpowiednie zabezpieczeń elementów konstrukcyjnych budynku czyli ścian nośnych, stropu jak również ścian działowych. Warto zastosować izolację zewnętrzną ścian szkieletowych oraz stropów między kondygnacyjnych wraz z niepalnymi materiałami. Również narażona na ogień jest więźba dachowa z drewna, dlatego ją również warto zabezpieczyć niepalną izolacją.

Dobrze jest jeśli ściany są zbudowane z betonu komórkowego bądź keramzytobetonu. Są one niepalne oraz odporne na ogień. Podczas wystąpienia pożaru nie ma obaw o wydzielanie szkodliwych substancji ani o powstawanie płonących kropli. Nawet przy dłuższym działaniu ognia zachowują właściwości nośne. Ściany najlepiej ocieplić wełną mineralną, która jest niepalna, ale również odporna na bardzo wysokie temperatury i chroni inne elementy konstrukcyjne.

jeśli chodzi o dach to najkorzystniej jest zastosować dachówki ceramiczne bądź betonowe, ale również blachę czy łupek. Unikać należy strzechy, oraz gontów bitumicznych jeśli zależy nam na szczególnie wysokiej ochronie przeciwpożarowej.

Warto również pomyśleć o zastosowaniu drzwi przeciwpożarowych oddzielających choćby kotłownię i garaż od pozostałej części domu.

Warto korzystać ze współczesnych rozwiązań przeciwpożarowych. Zapewniają one często wystarczająco dużo czasu by bezpiecznie się ewakuować i często ugasić pożar zanim strawi cały budynek.

dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *