Drewniana czy laminowana. Jaki rodzaj podłogi wybrać?

Wykańczanie domu lub mieszkania to przyjemna czynność. Wymaga jednak podejmowania mnóstwa decyzji, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na nasze w przyszłe życie. Zawsze zależy nam na tym, aby cztery kąty w jak największym stopniu spełniały nasze oczekiwania.  

O wyborze materiałów budowlanych decyduje zazwyczaj zasobność naszego portfela oraz przyzwyczajenia. Bardzo często trudno dokonać wyboru pomiędzy poszczególnymi rodzajami produktów. Tak jest najczęściej przy wyborze pokryć dachu , drzwi, okna oraz podłogi. W tym ostatnim przypadku mamy do wyboru dwie opcje. Tylko i aż dwie ponieważ różnica między nimi jest zasadnicza.

Trudno wyobrazić sobie przytulny dom nie posiadający drewnianych podłóg, przynajmmniej w jakiejś jego części. Możemy zdecydować się na pokrycie jej drewnem lub wyglądającymi podobnie do niego panelami laminowanymi. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi produktami polega na materiale,  z jakiego są wykonane. Zarówno podłoga drewniana jak i panele dodają wnętrzu ciepła i estetyki. Czym dokładnie różnią się te produkty i na który się zdecydować? Wszystko zależy od naszych upodobań i sytuacji finansowej.

Podłoga drewniana

Tego typu pokrycie podłogi jest symbolem solidności oraz wykwintnego stylu.  Przyjęło się także, że takie jej pokrycie należy do niezniszczalnych. Przeszkodą są jednak coraz mniejsze zasoby odpowiedniej jakości drewna, które wpływają na cenę produktów z niego wykonywanych. Podłoga drewniana może mieć formę parkietu lub drewnianych paneli . Parkiety wykonywane są przeważnie z jak najtwardszych rodzai drzew. Występują w wersji jedno lub dwuwarstwowej.  Dostępne w różnych formach i rozmiarach. Są to deszczółki z wyprofilowanymi krawędziami bocznymi, umożliwiającymi ich łączenie. Z kolei panele drewniane występują w wersji trzywarstwowej i są pokryte powierzchniowo  odpowiednimi lakierami i olejami zabezpieczającymi. Ich górna  warstwa jest wykonana z najmocniejszego rodzaju drewna, środkowa może być wykonana z płyty drewnopochodnej. Do zalet tego typu podłóg możemy śmiał zaliczyć:

– dużą wytrzymałość na uszkodzenia i ścieranie;

– estetyczny wygląd;

– działanie dźwiękoszczelne;

-właściwości antyalergiczne i antystatyczne.

Z kolei do wad należą przede wszystkim:

-cena;

– niejednolity i zmieniający się w miarę upływu czasu kolor;

– podatność na wilgoć;

– wymagalność  dokładnego zaimpregnowania

– dużą widoczność zarysowań w przypadku pokrycia jej lakierem.

Panele podłogowe

To druga opcja jeśli chodzi o pokrycie podłóg. Panele podłogowe występują w wersji drewnianej, ale również w tej o wiele bardziej popularnej czyli laminowanej.  Obydwa rodzaje paneli składają się z trzech warstw. Jednak w przypadku tych drugich są to warstwy  wykonane z płyt MDF lub HDF. Ich wierzch pokryty jest papierem dekoracyjnym utwardzonym środkami chemicznymi. Pokrycie to nazywane jest laminatem, skąd pochodzi nazwa paneli. Jakie zalety posiadają? Oto kilka z nich:

– odporność na ścieranie;

– łatwość ułożenia;

– łatwa pielęgnacja;

– niska cena;

– duży wybór wzorów

-odporne na działanie środków chemicznych .

Wśród wad znajdą się z kolei następujące ich cechy:

– sztuczny wygląd;

– nie podlegają odnawianiu, można je jedynie wymienić;

– nie można ich stosować w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć;

– głuchy oddźwięk podczas chodzenia;

– właściwości elektryzujące i przyciągające kurz.

Biorąc pod uwagę wymienione rodzaje pokryć podłogowych można zauważyć, że każde z nich ma zarówno swoje dobre jak i złe strony. Większe korzyści daje jednak położenie podłogi drewnianej, z uwagi na estetykę i właściwości zdrowotne. Panele z kolei są idealnym rozwiązaniem w przypadku oszczędnego urządzania pomieszczeń . Są również polecane osobom lubiącym zmiany w swoim otoczeniu. Po kilku latach używania paneli można je bardzo łatwo zerwać i położyć nowe również nie przeznaczając na to majątku. Podłogi drewniane zwykle kładzione są nawet na kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *