Ekologiczne deski kompozytowe na tarasie

Piękny taras to marzenie niejednej osoby, ponieważ stanowi idealne miejsce do letniego wypoczynku oraz towarzyskich spotkań. Niestety wielu właścicieli tarasów nie raz musiało wymieniać płytki ceramiczne czy też inne materiały, które na skutek działania czynników zewnętrznych uległy zniszczeniu.

Obecnie do wyłożenia tarasowej podłogi wiele osób decyduje się na zastosowanie desek ekologicznych, a najlepiej w tym przypadku sprawdzają się deski kompozytowe. Czym jednak charakteryzuje się to właśnie rozwiązanie?

Czym jest deska kompozytowa?

Deska kompozytowa, czyli WPC (wood plastic composite) to materiał, z którego produkuje się deki idealnie imitujące drewno. W celu wyprodukowania takich desek wykorzystuje się mączkę drzewną lub włókna bambusowe, polietylen oraz różnego rodzaju dodatki takie jak np. żywica, stabilizatory czy też pigmenty nadające odpowiednie zabarwienie. Deski kompozytowe bardzo dobrze imitują drewno, choć nie posiadają sęków. Wykorzystuje się je zarówno do budowy tarasów, jak i pomostów czy przystani żeglarskich. Materiał jest w 100% ekologiczny, co stanowi jego największą zaletę. Takie ekologiczne deski mają również inne zastosowania, o których można przeczytać, odwiedzając stronę http://replastik.pl/.

Zalety desek kompozytowych

Deski kompozytowe są niezwykle trwałe, dlatego też przez około 25 lat powinny służyć mieszkańcom. Nie trzeba ich konserwować, a wystarczy jedynie utrzymywać je w czystości. Zwykle wystarczy spłukać je wodą, co znacząco odróżnia je od drewna, które stale musi być konserwowane. Deski z kompozytu mogą być bez problemu utylizowane, ponieważ są w 100% ekologiczne, jednak odznacza je również bardzo duża odporność na działanie czynników atmosferycznych. Ani podczas mrozów, ani podczas upałów nie zmieniają swojego koloru oraz formy, a także nie nasiąkają wodą. W przypadku drewna należy liczyć się z drzazgami, natomiast deski kompozytowe są ich pozbawione. Z tego też względu każda osoba, która chciałaby chodzić po tarasie boso, nie ma się czego obawiać.

Wady desek kompozytowych

Największą wadą desek kompozytowych jest to, iż czasem powstają na nich zarysowania, które można jednak usunąć, sięgając po papier ścierny. Wraz z upływem czasu zabarwienie desek może stracić swoją intensywność i należy liczyć się z nieco wyższą ceną niż w przypadku zwykłego drewna.

Jak wygląda montaż desek kompozytowych?

Deski kompozytowe są niezwykle łatwe w montażu i każda osoba, która ma w swoim domu podstawowe narzędzia może samodzielnie zamontować je na tarasie. W przypadku kompozytu nie jest konieczne ułożenie specjalnej izolacji, ponieważ legary kładzie się na betonie. Niezwykle ważne jest jednak to, aby przylegały do betonu na całej jego długości. Z tego też względu wylewka pod tarasem powinna być idealnie równa, jednak nie należy zapominać o spadku, który umożliwi odpływ wody. W sytuacji, gdy na betonie znajdują się jakieś nierówności, to należy je skuć. Również resztki farby oraz tynku mogą uniemożliwić pracę, dlatego też należy je wyeliminować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *