Energia przyszłości

Obecnie rynek energetyczny w Polsce jest zdominowany przez węgiel. Problemy ekologiczne, oraz rosnąca efektywność innych źródeł energii zmusza Polaków do zmiany zwyczajów, w tym do instalacji ogniw fotowoltaicznych w domach.

Skąd Polacy czerpią energię?

Elektrownie w Polsce w niespełna 90% wytwarzają energię przy użyciu węgla kamiennego i brunatnego. Produkują przy tym wiele zanieczyszczeń, pyłów, które składają się na jeden z największych problemów w Polsce – smog. Przyczyniają się tym samym do efektu cieplarnianego. Zaledwie kilka procent stanowią elektrownie wytwarzające energię z wykorzystaniem wody. Około 10% stanowią te korzystające z odnawialnych źródeł energii. Również mały procent stanowi produkcja prądu przy użyciu gazu. W zestawieniu tym nie wliczono produkcji ciepła w domach. Nie są prowadzone statystyki w tym zakresie. W większości Polacy wykorzystują piece węglowe i opalane drewnem. Drewno generalnie produkuje bardzo mało zanieczyszczeń, chyba że spalane jest nieprawidłowo. Opalanie węglem natomiast wytwarza bardzo duży smog, szczególnie w mniejszych miastach i na wsiach, gdzie nie są prowadzone kontrole. Niestety nadal bardzo mało domów korzysta z odnawialnych źródeł energii, w tym z ogniw fotowoltaicznych.

Jakie są korzyści z instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Przede wszystkim jest to korzystne z punktu widzenia ekonomicznego. Istnieje bardzo wiele różnych czynników wpływających na oszczędności ze względu na instalację kolektorów słonecznych, jednak możemy założyć, że minimalna oszczędność z tego tytułu wyniesie ok. 1000 zł rocznie. Niektórzy z tytułu wykorzystania solarów mogą zaoszczędzić nawet 170 000 zł w przeciągu 25 lat (tyle w większości przypadków wynosi żywotność instalacji). Koszt wykonania takiej instalacji również jest zależny od indywidualnej sytuacji. Średnio wynosi on ok. 15 000 zł. Cena najczęściej zamyka się w zakresie 10 000 – 50 000 zł.Następną korzyścią, dla ludzi ogrzewających wodę przy użyciu pieca, jest ogromna wygoda. Praktycznie w miesiącach wiosenno-letnich nie jest konieczne używanie pieca. W tym czasie będą mogli oni zapomnieć o konieczności rozpalania w piecu przed każdą kąpielą. Dzięki solarom w każdym momencie jest dostęp do ciepłej wody. Jest jeszcze jedna korzyść. Coś za co podziękują następne pokolenia – ograniczenie efektu cieplarnianego. Jednak aby w pełni cieszyć się instalacją należy przede wszystkim skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Jednym z tego typu przedsiębiorstw jest http://strefaenergii.com/oferta/kolektory-sloneczne.html. Oferuje ono konkurencyjne ceny i fachowe doradztwo w zakresie instalacji kolektorów słonecznych.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Na koniec troskę technicznej „gadki”. Efekt fotoelektryczny został odkryty w 1839 roku. Polega on na tym, że pod wpływem fotonów (cząsteczki światła) padających na złącze p-n, które jest wykorzystane np. w diodach, powstaje napięcie elektryczne. Co ważne z każdym rokiem technologia jest poprawiana, ale nadal jest wykorzystywane zaledwie około kilku procent energii słonecznej. W przyszłości ludzie zapewne będą w stanie w pełni zapewnić zapotrzebowanie na energię elektryczną wyłącznie przy pomocy słońca. Wtedy już standardem będą ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na każdym dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *