Formowanie rotacyjne – czym jest i jakie zastosowanie ma rotomoulding?

Formowanie rotacyjne – czym jest i jakie zastosowanie ma rotomoulding?

Rotoformowanie, inaczej formowanie rotacyjne czy po angielsku rotomoulding jest obecnie popularną metodą produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Na czym polega ta metoda? Jakie ma ona zastosowanie?

Rotomoulding – co to jest?

Formowanie rotacyjne jest techniką produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, która polega na wykorzystaniu specjalnych maszyn obrotowych. Za ich pomocą można przygotowywać nawet duże wyroby, również zawierające dodatkowe elementy, na przykład metalowe, które zatapiane są w tworzywie.

Technika rotoformowania znalazła zastosowanie w wielu branżach, między innymi używana jest ona w branży transportowej, rozrywkowej, zabawkowej, aby wspomnieć o paru z nich, ponieważ jest ich jeszcze więcej.

Jak działają maszyny do rotoformowania?

W rotoformowaniu używane są specjalne maszyny, których zadaniem jest przygotowanie gotowego wyrobu z tworzywa sztucznego techniką formowania rotacyjnego.

Urządzenia tego typu wyposażone są w duże komory, w których umieszczane są formy oraz tworzywo sztuczne. Po roztopieniu pokrywa ono wtedy ścianki formy, by stworzyć gotowy wyrób.

Maszyny tego typu dostarcza między innymi firma https://orex-rotomoulding.pl/, która specjalizuje się w rotomouldingu. Szeroka gama maszyn w jej ofercie pozwala na przygotowanie różnych elementów, również o dużych średnicach lub produktów długich i wąskich.

Rotomoulding – krok po kroku

Formowanie rotacyjne jest techniką produkcyjną składającą się z kilku kroków. Poniżej prezentujemy, jak odbywa się produkcja wyrobów tą metodą:

Przygotowanie formy

Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie odpowiedniej formy przeznaczonej do formowania rotacyjnego. Składa się ona najczęściej z dwóch albo z większej liczby części.

Zasypanie formy tworzywem sztucznym

Następnie wewnątrz formy umieszczany jest granulat z tworzywa sztucznego. Można również wykorzystać roztopione już tworzywo zależnie od prowadzonego procesu produkcyjnego.

Roztopienie tworzywa

Gdy tworzywo ma formę granulatu, wtedy jest ono roztapiane przez umieszczenie formy w specjalnym piecu. Temperatura w piecu, najczęściej wynosząca około 200 stopni Celsjusza, powoduje rozpuszczenie tworzywa.

Formowanie rotacyjne

Po roztopieniu tworzywa prowadzi się formowanie rotacyjne w maszynie do rotomouldingu. Forma jest obracana w dwóch osiach, aby tworzywo równomiernie pokryło ścianki formy od wewnątrz.

Schłodzenie i otwarcie formy

Ostatnim etapem jest schłodzenie formy, co powoduje utwardzenie tworzywa sztucznego. Następnie jest ona otwierana i element jest gotowy.

Jakie produkty powstają technika rotoformowania?

Rotoformowanie najlepiej nadaje się do wykonania produktów dużych, długich, pustych w środku, dzięki czemu jest to bardzo dobra alternatywa dla techniki wtryskiwania tworzyw sztucznych.

Dodatkowym atutem jest możliwość formowania produktów składających się z różnych warstw, z zatopionymi elementami, na przykład metalowymi gwintami, hakami lub innymi detalami.

Za pomocą formowania rotacyjnego przygotowuje się między innymi:

  • Pojemniki,
  • Zbiorniki,
  • Kajaki,
  • Łodzie,
  • Zabawki dziecięce,
  • Elementy instalacji,

Jak zamówić elementy wykonane techniką rotoformowania?

Aby zamówić tego typu elementy, można zdecydować się na współpracę z firmą posiadającą odpowiednie zaplecze do realizacji zamówienia.

Drugim rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprzęt przeznaczony do formowania rotacyjnego, na przykład od firmy https://orex-rotomoulding.pl/. Inwestycja we własny sprzęt będzie najlepszym wyborem dla firm, które chcą produkować dużą liczbę elementów tą techniką.

 

Dodaj komentarz