Granit – podstawowe informacje i zastosowanie

Granit to występująca na wszystkich kontynentach naturalna skała magmowa głębinowa, której walory estetyczne i wytrzymałościowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów. To jeden z najlepszych materiałów wykończeniowych: nadaje się zarówno za zewnątrz, jak i do wewnątrz.

Granit jest bardzo odporny na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – to jedna z najtwardszych skał, może służyć przez wiele lat i nie wymaga szczególnie absorbujących zabiegów pielęgnacyjnych. Granit to materiał o bardzo niskiej nasiąkliwości: jest morozoodporny, a czynniki atmosferyczne nie wpływają na zmianę jego struktury. Dzięki temu często wykorzystuje się go także na tarasach i schodach zewnętrznych. Dodatkowo, granit idealnie nadaje się do polerowania, a co za tym idzie kamień ten często wykorzystywany jest w funkcji dekoracyjnej. Polerowanie oszlifowanego granitu pozwala na wydobycie głębi jego barwy i tekstury. Granit może przybrać bardzo różne barwy, najczęściej jednak występują szare, jasnoszare (niemal białe), białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare. Kamień ten ma strukturę średniokrystaliczną, choć występują też grubokrystaliczna i drobnokrystaliczna. Jego tekstura natomiast może być bezkierunkowa lub kierunkowa.

Granit może być wykorzystywany jako: materiał budowlany, materiał do blatów kamiennych, blatów kuchennych, blatów łazienkowych, parapetów, posadzek czy schodów granitowych. Zastosowanie granitu, w zależności od jego rodzaju i wyboru impregnatu jest bardzo szerokie. I tak, na przykład płytki granitowe świetnie sprawdzą się jako dekoracja, nadają się też do wyłożenia ścian i podłóg, podjazdów. Płytki posiadają różne wykończenia powierzchni, dość wspomnieć płomieniowaną, którą stosuje się jako materiał budulcowy schodów zewnętrznych (zapewnia to bezpieczeństwo, płytki stają się wtedy antypoślizgowe). Płytki szlifowane czy polerowane są idealnym dopełnieniem eleganckiego wnętrza (ściany i podłogi). Jeśli chcecie bliżej przyjrzeć się właściwościom granitu oraz zapoznać się z materiałami przeznaczonymi do jego aplikacji, wejdźcie tutaj: http://www.kameno.pl/granit-plytki-granitowe-na-podloge-i-na-sciane-poradnik.html.

Jeśli idzie o utrzymanie wysokiej jakości materiału, należy pamiętać, by unikać środków czyszczących, które w swoim składzie zawierają wszelkiego rodzaju kwasy (np. fosforowy, cytrynowy, mrówkowy, octowy, solny). Płyta granitowa w reakcji z kwasem straci bowiem swoją połyskliwość i matowieje. Woda jest względnie bezpiecznym środkiem ochronnym: musicie jednak wiedzieć, że nie powinna być destylowana ani mineralna, ponieważ wtedy może pozostawić ciemne odbarwienia, które trwale zniszczą materiał.
Granit jest stosunkowo łatwo dostępnym, a przy tym efektownym, materiałem. Jego wydobywanie, ze względu na to, iż zazwyczaj spotyka się go w formie dużych bloków oraz łatwo poddaje się krojeniu, też nie sprawia większych trudności.

Kamień ten może być używany jako materiał budulcowy lub dekoracyjny. Co ciekawe, z niego właśnie produkuje się kamienie curlingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *