Granit- wszechstronny kamień dekoracyjny

Kamień, którego używa się do dekoracji musi spełnić wiele różnych wymogów. Przede wszystkim musi się podobać zamawiającemu, ale również musi wykazywać takie parametry, które będą zgodne w oczekiwaniami.

Ciekawym kamieniem naturalnym, który wykorzystywany jest do różnego rodzaju dekoracji jest granit. Nazwa wywodzi się od włoskiego słowa granito oraz łacińskiego granum oznaczającego ziarno.

Granit jest skałą kwaśną magmowo głębinową. Może być ona średniokrystaliczna bądź grubokrystaliczna. Tekstura jego jest najczęściej bezładna, aczkolwiek może być niekiedy ukierunkowana. Granit ma swoja definicję, która jest stworzona przez podkomisję Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych. Zgodnie z daną definicją granit zawiera od 80 do 100% minerałów głównych. Są to kwarc, skalenia alkaiczne, oraz plagioklaz, ortoklaz, biotyt. Może zawierać również do 20 procent minerałów akcesorycznych takich jak apatyt, monacyt, cyrkon, turmalin, beryl, rutyl, .Pośród minerałów głównych zawartość kwarcu musi wynosić 20–60% objętościowych skały,natomiast udział skaleni alkalicznych może wynosić 65–90% objętościowych całkowitej zawartości skaleni. Gęstość granitu wynosi od 2,65 do 2,75 g/cm³.

Granit jest najpospolitszą skałą magmową. Występuje na wszystkich kontynentach. W Polsce granit można zobaczyć na Dolnym Śląsku oraz ziemi kłodzkiej jak również w Tatrach. W Polsce granity wydobywane są z masywów: karkonoskiego, strzelińskiego oraz strzegomskiego

Jeśli chodzi o barwę granitu to jest ona w Tatrach oraz Karkonoszach jasnoszara a rzadziej natomiast różowa oraz czerwona. Niekiedy można spotkać granit o barwie białej, białoróżowej, zielonej oraz ciemnoszarej.

Granit ma ponadprzeciętne właściwości użytkowe. Jest odporny zarówno na nasiąkanie, ale również na zwykłą eksploatację. Dzięki swojej niskiej nasiąkliwości świetnie nadaje się do zastosowania na zewnątrz, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Omijają go cykle zamarzania oraz rozmarzania wewnętrznych struktur granitu co zapewnia długoletni, bezproblemowy okres użytkowania. Więcej o płytkach granitowych można dowiedzieć się ze strony firmy Kameno a dokładniej pod adresem http://www.kameno.pl/granit-plytki-granitowe-na-podloge-i-na-sciane-poradnik.html. Znajdują się tam informacje na temat dostępnych w ofercie płytek granitowych, ale również podpowiedzi gdzie można je stosować, jak kleić, oraz w jaki sposób impregnować.

Płytki granitowe można wykorzystywać zarówno do dekoracji ściennych, ale także na kamienne podłogi, okładziny elewacji i okładziny kamienne na tarasy, podjazdy czy posadzki zewnętrzne. Takie granitowe płytki warto jest w odpowiedni sposób zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed wnikaniem wody czy również innych czynników degradujących. Pozwoli to na utrzymania kamienia w dobrej kondycji przez wiele lat.

Odpowiednie pielęgnacja ochroni granit przed porastaniem przez glony i porosty. Specjalistyczne preparaty odświeżą kolor i nadają blask.

Warto zajrzeć na podaną stronę internetową i zapoznać się z informacjami na temat płytek granitowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *