Ile kosztuje ogrodzenie kute?

Bramy i ogrodzenia kute to niezwykła ozdoba każdej posiadłości, która dodaje im uroku i przenosi w czasie w zamierzchłą przeszłość wiktoriańskiego obrządku architektonicznego. Oczywiście sam projekt i montaż takiej bramy bądź ogrodzenia zwykle nakłada na ich właściciela ogromne obciążenie finansowe.

Ze względu na dobrą jakość materiałów, a także odporność na wszelkie urazy i niekorzystne czynniki zewnętrzne, ceny tych elementów architektury wahają się od 100 zł do 600 zł za jedną sztukę.

Najtańszym typem ogrodzeń są najprostsze, malowane podkładem przęsła metalowe o rozmiarach 120×200 cm, które wiążą się z wydatkiem 200-240 zł/ szt. Jeśli jednak wybór padnie raczej na produkt ocynkowany bądź z licznymi zdobieniami i lepszymi jakościowo stalowymi przęsłami o grubości 14 – 16 mm, kwota potrzebna do wydania może wzrosnąć nawet do 400 zł w górę. Warto dodać, że przy obliczaniu całkowitej sumy montażu podobnego ogrodzenia, należy uwzględnić cenę wykonania podmurówki- jej wykonanie zwykle kosztuje 100 zł/mb. Wszystko zależy oczywiście od specyfikacji danej bramy, czy też ogrodzenia- w przypadku ogrodzeń masywnych trzeba wykonać zdecydowanie głębszą podmurówkę, która będzie zaczynała się poniżej linii zamarzania gruntu. Przy ustalaniu całego kosztorysu swoje robi też wykonanie ozdobnych słupków – betonowych lub z cegły klinkierowej. W zależności od tego, jaki słupek będzie wyborem potencjalnego klienta, cena będzie wahać się od kilku do paruset złotych. Opcja ze słupkami z cegły klinkierowej jest o nieco ponad 10% droższa. Ogrodzenia metalowe z takimi słupkami kosztują niecałe 1000 zł/mb. Ogrodzenie kute ze słupkami z bloczków betonowych zwykle sięga kwoty 16 000 zł (w tym wliczone jest ogrodzenie stalowe ozdobne, słupki i materiały). Z samą robocizną należy liczyć się z sumą, która przekracza 30 000 zł. Przy słupkach z cegły klinkierowej jest to kwota, która znacznie przewyższa 30 000 zł.

Choć bramy i ogrodzenia kute są naprawdę dużym wydatkiem, i mało osób może sobie na nie pozwolić, to w ostatnich czasach robią furorę na rynku, co widać zwłaszcza po ilości ofert na rynku. Zwykle firmy starają się jak najlepiej przedstawiać zalety takich bram i ogrodzeń, by skusić klientów na zakup tych kosztownych ozdobników każdego domu. Niestety, większość z nich zwyczajnie ukrywa całkowite koszty podobnego montażu, nie uwzględniając tego w swoim kosztorysie. Trzeba pamiętać bowiem, że założenie takiego płotu wymaga także odpowiedniej konserwacji, która pomoże uchronić jego metalowe części przed korozją i ogólnym zniszczeniem. Butelka dobrego preparatu antykorozyjnego kosztuje w granicach 80-100 zł. Trzeba dodać do tego ewentualne koszty odnawiania zniszczonych części itp. Najlepszy ogląd na cały proces zakładania i utrzymania ogrodzenia kutego ma firma, która reklamuje się na tej witrynie: http://efekt-metal.pl/galeria-realizacji/bramy-kute-i-ogrodzenia/. Tam można się dowiedzieć wielu przydatnych informacji, które w przyszłości zaowocują pięknym ogrodzeniem w dobrej kondycji na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *