Ile kosztuje projekt wnętrza

Własne mieszkanie jest marzeniem prawie każdego z nas. Czasami latami szukamy odpowiedniej lokalizacji, planujemy wygląd i wyposażenie. Kiedy w końcu dostajemy upragnione klucze.. mogą zacząć się schody. Nawet jeśli jesteśmy przekonani o własnej wiedzy z zakresu urządzenia wnętrza i ufamy w swój dobry gust, ogrom informacji i decyzji do podjęcia może przytłoczyć. Na szczęście nie musimy być zdani na siebie samych.

Zatrudnienie projektanta wnętrz to nie jest przyznanie się do własnej niewiedzy, a wręcz przeciwnie. Świadomość, że osoba kompetentna pomoże zebrać wszystkie nasze pomysły i oczekiwania i stworzyć z nich kompleksowy projekt jest dużym ułatwieniem. Nie należy obawiać się, że projektant urządzi lokal „po swojemu”. Dobry projekt uwzględnia wszystkie wytyczne inwestora łącznie z przewidywanym budżetem na wykończenie. Projekt wnętrza w ogromnej części składa się z elementów, o których istnieniu nie zdajemy sobie nawet sprawy urządzając mieszkanie po raz pierwszy. Szczegółowy wywiad z inwestorem jest sprawą kluczową. To tutaj zostają wyartykułowane wszystkie marzenia, oczekiwania, by w dalszej kolejności móc przejść obróbkę w głowie i komputerze projektanta. Przedstawiony potem układ funkcjonalny, najlepiej w kilku wersjach, będzie pierwszym momentem, w którym będziemy mogli nasze wyobrażenia zweryfikować. Opracowanie szczegółowego projektu punktów elektrycznych,oświetleniowych czy hydraulicznych, szczegółowy układ sufitów i posadzek, projekt zabudowy kuchennej i łazienki są tematami, których nie jesteśmy w stanie wykonać bez fachowej wiedzy i doświadczenia.

Projekt wnętrza tylko z pozoru jest wydatkiem, którego można uniknąć. Zatrudnienie projektanta pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów, na które będziemy skazani z powodu błędów wykonawczych. Firmy wykonawcze często proponują projekt wnętrza w cenie wykonawstwa. Jest to jednak oszczędność pozorna, ponieważ profesjonalnego projektu wnętrza nie tworzy się na kolanie. Wymaga wielu przemyśleń, świetnej znajomości rynku materiałów wykończeniowych, wiedzy z zakresu budownictwa, stolarstwa i wielu innych dziedzin. Dobry projekt wymaga profesjonalnych rysunków, które zminimalizują ryzyko błędów i niedomówień. Ceny projektu wnętrza różnią się z zależności od zakresu prac, od renomy biura projektowego, a nawet od lokalizacji inwestycji i zaczynają się od 40-50 zł za podstawowy projekt funkcjonalny z prostymi wizualizacjami uwzględniającymi wykorzystanie sugerowanych materiałów. Duże biura projektowe rzadko schodzą poniżej 250-300zł za metr kwadratowy powierzchni projektowanej. Ceny projektu samej łazienki i kuchni są relatywnie wyższe ze względu na większy zakres prac i skomplikowane rysunki wykonawcze dla stolarzy, czy glazurników.

Jest jeszcze jeden element, który sprawia, że zainwestowanie w projekt wnętrza przynosi zysk. Biura projektowe w dużej części współpracują z salonami z wyposażeniem wnętrz, a także ze sprawdzonymi wykonawcami. W zależności od produktu i zapotrzebowania są w stanie wynegocjować dla nas zniżki, na które nie udałoby nam się dostać rabatu dokonując zakupu jako zwykły klient. Współpraca z ekipami wykończeniowymi, które są sprawdzone, oszczędza nam ilość stresu, która w przypadku inwestycji takiej jak mieszkanie nie jest nigdy mała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *