Jak oczyścić powietrze w domu?

Każdy by chciał, aby powietrze w jego domu było czyste i wolne od alergenów. W jaki sposób można zadbać o powietrze w mieszkaniu. Czy da się uzyskać czyste powietrze mimo ogólnego zanieczyszczenia środowiska? Czy warto jest zainwestować w filtr powietrza?

Oczyszczacze powietrza potrafią wyeliminować nawet ponad 97% zanieczyszczeń. Mogą to być urządzenia wszechstronne eliminujące nawet dym tytoniowy jak również selektywne, których głównym zadaniem jest eliminacja alergenów z powietrza.

Każde takie urządzenie ma swoje „serce”, którym jest niewątpliwie odpowiedni układ filtracyjny. Może to być jeden filtr bądź zestaw kilka wspomagających nawzajem swoje działanie. Rozróżnić można filtry

  • elektrostatyczne
  • zaporowe
  • główne
  • wspomagające

Główną funkcją filtrów zaporowych jest stworzenie fizycznej bariery, dla cząstek, które przez niego przechodzą. Filtry te mogą składać się z włókna szklanego lub też innego materiału, który będzie zdolny do zatrzymywania zanieczyszczeń. Chcąc zatrzymać nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń należy zastosować filtr z materiałem o bardzo gęstym splocie. Żaden filtr nie jest wieczny. Należy je odpowiednio często wymieniać. Bądź po upływie określonego czasu albo wtedy kiedy wskazuje na to kontrolka na urządzeniu.

Zaletą filtrów elektrostatycznych jest to, że powietrze może przez nie przepłynąć szybciej niż w przypadku filtrów zaporowych. Są one wykonane z spreparowanego papieru bądź innego specjalnego tworzywa. Łatwiejszy przepływ powietrza jest możliwy dzięki otwartej strukturze. Jego zasada działania opiera się na tym, że powietrze wpływa do specjalnej komory jonizacyjnej. W niej cząsteczki zanieczyszczeń uzyskują ładunek dodatni i następnie osadzają się na płytce filtra, która naładowana jest ujemnie. Ten rodzaj filtrów można wymieniać rzadziej niż pozostałe typy. Mogą spokojnie działać nawet przez kilkanaście miesięcy. Oczywiście konieczne jest ich czyszczenie. Można to robić odkurzaczem, albo nawet spłukać je bieżącą wodą.

Urządzenia posiadające filtr elektrostatyczny cechuje cichsza praca, od innych urządzeń, głównie od filtrów zaporowych.

Filtrem zaporowym jest filtr wstępny, którego zadaniem jest wyłapywanie z powietrza sierści, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Znajduje się on niemal w każdym oczyszczaczu.

Innym filtrem jest filtr węglowy którego głównym zadaniem jest wyłapywanie nieprzyjemnych zapachów z otoczenia. Węgiel aktywny reaguje wówczas z cząsteczkami zanieczyszczeń, wówczas te osadzają się na jego powierzchni. Wadą niestety jest ich mała żywotność. Wymieniać je należy co dwa-trzy miesiące.

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu należy zwrócić uwagę na wydajność danego urządzenia. Określane jest ono za pomocą Wskaźnika Emisji Czystego Powietrza ( tak zwany CADR). Mierzony jest on w m3/h. Wskazuje on, ile czystego powietrza emituje oczyszczacz do pomieszczenia w przeciągu 1 godziny.

Czyste powietrze jest niezwykle ważne głównie dla osób, które borykają się z chorobami układu oddechowego. Czyste powietrze ma również wpływ na samopoczucie, jakość snu.

Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza dla komfortu własnego oraz swojej rodziny.

powietrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *