Jak odczytać licznik energii elektrycznej?

Stan licznika jest sprawą decydującą podczas rozliczania za energię elektryczną za dany okres. Dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo odczytać parametry znajdujące się na liczniku. 

Liczniki elektroniczne wyświetlają kilka informacji- najbardziej przydatny jest kod OBIS, jaki wyświetla się w lewym górnym rogu. Inne dane, które potrzebne są do właściwego odczytu, znajdują się na jego obudowie. Kody OBIS oznaczają sumaryczne zużycie energii (zużycie w strefie I; dzień, zużycie w strefie II; dzień i noc).

Stan licznika jest określany za pomocą kodów, przez które widać, na jakim etapie zużycie znajduje się energia:

 • kod 1.8.0- oznacza całkowite zużycie energii,
 • kod 1.8.1- oznacza zużycie energii w pierwszej strefie, która jest zwana również szczytem,
 • kod 1.8.2- oznacza zużycie energii w strefie drugiej (poza szczytem).

Warto wiedzieć, jak zrobić to samemu, gdyż często zdarzają się sytuacje, kiedy nie możliwości odczytu przez osoby do tego powołane, bądź gdy inkasent jest akurat nieobecny. Zwykle operacja ta jest dokonywana automatycznie przez system, często jednak stan rzeczywisty licznika mocno różni się od tego, który został pobrany przez system. Wówczas oczywiście można wystąpić z wnioskiem o dokonanie poprawek w wystawionej fakturze, ale lepiej unikać zbędnych problemów i od razu kontrolować regularnie licznik energii elektrycznej.

W przypadku nieposiadania licznika elektronicznego, a zwykłego licznika indukcyjnego należy w rozliczeniu podać pełną liczbę zer z przodu i w całkowitych kilowatogodzinach. Jeśli są to dodatkowo liczniki dwustrefowe, należy podać pomiary z obydwóch stref. Zwykle wskazanie licznika znajduje się w prawym dolnym rogu- zaraz obok niego, nieco wyżej znajduje się natomiast dioda, która świecąc na czerwono, informuje o pobieranym w domostwie prądzie. W lewym górnym rogu, tak jak w przypadku licznika elektronicznego, znajdują się odpowiednie kody, które wskazują na stan zużycia energii elektrycznej:

 • 15.8.0- wielkość zużycia energii elektrycznej w kilowatogodzinach,
 • 15.6.0- moc maksymalna, którą klient pobrał w danym okresie rozliczeniowym,
 • 0.2.2- grupa taryfowa, dla któej zaprogramowany jest licznik,
 • 0.9.1- aktualny czas,
 • 0.9.2- aktualna data,
 • 15.8.0- sumaryczna wielkość zużytej energii elektrycznej,
 • 15.8.1- wielkość zużycia energii w strefie dziennej,
 • 15.8.2- wielkość zużycia energii w strefie nocnej.

Jak widać, proces odczytywania stanu licznika nie kryje aż tak wielu tajemnic, jak mogłoby się zdawać, ale jest to procedura żmudna i pracochłonna. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który z pewnością będzie w stanie prawidłowo odczytać wszystkie parametry. Jeśli zaś potrzebna jest dalsza wiedza w tym zakresie, dobrze jest odwiedzić tę stronę: http://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/podzespoly-do-automatyki-przemyslowej/liczniki-energii-elektrycznej. Znajdują się tam oferowane w niezwykle atrakcyjnych cenach liczniki, do których dołączana jest szczegółowa instrukcja ich odczytywania oraz rozliczania się na fakturach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *