Jak powstaje kostka brukowa?

Kostki brukowe opanowały rynek ładnych parę lat temu. Do dzisiaj cenione są za swoje walory użytkowe. Są odporne na czynniki atmosferyczne, na mróz, są proste do układania oraz łatwe do utrzymania w czystości. Popularne są także dzięki walorom estetycznym. Dają one nieograniczone możliwości układania funkcjonalnych oraz atrakcyjnych wizualnie wzorów.
Dzięki używaniu różnych technik produkcyjnych można uzyskać bogatą gamę rozmiarów, kształtów oraz kolorów. Różnić się mogą również od siebie fakturą.
Trwałość samej kostki brukowej zależy w ogromnym stopniu od użytych surowców jak również od użytej technologii produkcji.
Kostkę z różnych materiałów można kupić gotową w sklepach, ale również można pokusić się o zrobienie jej samodzielnie posiadając odpowiednie wyposażenie. Do jej produkcji często wykorzystuje się surowiec kamienny (bazalt, granit), który niekiedy można kupić od firm zajmujących się produkcją kostki. W Polsce bogaty w granit jest Dolny Śląsk. Tak wydobywa się go w kopalniach.
Najczęściej kostki brukowe dzielimy na:

  • klinkierowe
  • betonowe
  • kamienne

W przypadku kostek klinkierowych są one wytwarzane z gliny, która jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze ok 1200C.Kostki kamienne powstają z granitu lub bazaltu, natomiast betonowe z betonu wibroprasowanego z dodatkami.

Kostki brukowe kamienne mogą być łupane bądź cięte ewentualnie cięto-łupane będące połączeniem dwóch metod produkcji.
Kostki kamienne łupane mają nieregularne powierzchnie, wgłębienia oraz załamania. Do ich produkcji używa się łuparek kolumnowych wykonujących kostki nie z gotowej płyty, ale z naturalnego surowca. Z kolei kostki kamienne cięte formowane są z kamiennych płyt. Rozcina się je specjalnymi płytami diamentowymi. Mają odmienny wygląd od kostek łupanych. Ich powierzchnia jest gładka. Wspomniane kostki cięto-łupane mają zarówno dolne jak i górne płaszczyzny gładkie.

W przypadku kostek betonowych dużo łatwiej jest je wykonać samodzielnie. Wykonywane są z mieszanki pospółki oraz kruszywa a także cementu i wody. Chcąc uzyskać różne zabarwienie istnieje możliwość dodawania barwnika. Ta mieszanina wlewana jest do specjalnych form, w których to uzyskuje się odpowiedni kształt kostki. Każda kostka jest zagęszczana oraz suszona. Czas dojrzewania betonu wynosi 28 dni. Chcą wykonać takie kostki we własnym zakresie można zamówić gotową mieszankę z fabryki a formy zakupić na rynku. Nie ma problemu z ich kupieniem. Betom w formie można ubić chociażby gumowym młotkiem. Jeśli chodzi o zagęszczenie to najlepszym rozwiązaniem byłby stół wibracyjny. Po zagęszczeniu kostki oraz jej wysuszeniu trzeba pamiętać aby ją zraszać wodą. Produkcja kostki brukowej we własnym zakresie jest z pewnością korzystnym finansowo rozwiązaniem. Należy jednak wziąć po uwagę, że wyprodukowana domowym sposobem kostka może odbiegać jakościowo od tych zakupionych u dużego producenta, gdzie przechodzi ona szereg testów oraz kontroli.
Jeśli zależy nam na wysokiej jakości nie zawsze warto oszczędzać na materiale. Podobnie jest z układaniem takiej kostki. Niby zadanie proste, a nie każdy umie sobie samodzielnie z tym poradzić i zdarza się, ze samodzielne układanie niestety się nie powiodło i konieczna jest profesjonalna ekipa, która dokona poprawek bądź ułoży całą kostkę od nowa.
Z pewnością swój podjazd czy chodnik można powierzyć firmie LewBruk, która to profesjonalnie zajmuje się układaniem kostki brukowej na terenie Warszawy i okolic. Z jej pełną ofertą można zapoznać się na stronie http://lewbruk.pl/.  Krótkie terminy oczekiwania oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że jest to firma chętnie polecana na rynku.

kostka_brukowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *