Jak wykorzystać kamień ozdobny w ogrodzie?

Kamienie ozdobne przeznaczone do ogrodu to przede wszystkim otoczaki oraz chropowaty grys. Dzięki temu, iż mają szerokie zastosowanie, są obecnie bardzo często wykorzystywane jako element aranżacyjny każdego ogrodu. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim właściwościom, ponieważ pomagają zatrzymać wodę w glebie, a także ochraniają korzenie roślin przed skokami temperatur.

Najważniejsze jest jednak to, iż prezentują się niezwykle ciekawie i nadają ogrodowi zupełnie innego charakteru. Można je zastosować nie tylko do ozdobienia ogrodowej roślinności, ale również do nieco bardziej nowoczesnych elementów architektury ogrodowej. Co jednak warto wiedzieć o kamieniach ozdobnych?

Kamienie ozdobne

Najpopularniejszym kamieniem ozdobnym są otoczaki, które charakteryzuje gładka powierzchnia oraz zaokrąglony kształt. Kamienie te powstają w trakcie naturalnych procesów, jednak można je również otrzymać podczas obróbki skalnych kawałków w specjalnych bębnach. Aby zobaczyć, jak wyglądają takie kamienie, warto zajrzeć na stronę http://www.kameno.pl/kamien-ozdobny.html, na której zostały one zaprezentowane. Ozdobne kamienie można np. produkować z marmuru, który dostępny jest w różnych odcieniach, dzięki czemu aranżacja ogrodu powinna być jeszcze ciekawsza. Do aranżacji ogrodu można również wykorzystać grys, który jest dosyć chropowaty i nierówny, a także żwir, który jest dosyć niewielki, idealnie pasuje do wielu kompozycji.

Zastosowanie kamieni ozdobnych

Świetnym wykończeniem rabat i ścieżek jest grys, dzięki któremu gleba może oddychać, ponieważ kamienie te bardzo dobrze przepuszczają wilgoć. Oprócz tego kamień ten ochrania korzenie roślin przed zmianami temperatury, dlatego też sprawdza się idealnie w miejscach, które są nasłonecznione. Największą zaletą ozdobnych kamieni jest to, iż nie zmieniają one swojego położenia np. podczas silnego wiatru, co znacząco odróżnia je od kory. Jeśli chodzi o ścieżki znajdujące się w ogrodzie, to warto wysypać je otoczakami, ponieważ prezentują się niezwykle ciekawie. Można je również wykorzystać do obsypania brzegów oczka wodnego oraz skalniaków.

Problemy związane z kamiennymi powierzchniami

Kamienie ozdobne prezentują się w ogrodzie niezwykle ciekawie, jednak usuwanie spomiędzy nich szyszek, gałązek oraz liści może sprawić wiele problemów. O ile gałązki można z reguły usunąć bez problemu ręcznie, to w przypadku pozostałych elementów warto posłużyć się specjalną dmuchawą do liści. W tym przypadku można skorzystać z dwóch rozwiązań. Po pierwsze liście może wydmuchać w inne miejsce, natomiast po drugie można je wciągnąć do worka. Należy przy tym jednak uważać, aby przez przypadek nie wciągnąć mniejszych kamyków, dlatego tez niezwykle ważne jest ustawienie odpowiedniej siły ciągu. Raz na kilka lat warto zdecydować się na dosypanie kamyków, aby nieco odświeżyć całą aranżację. Większe kamienie warto raz na jakiś czas czyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej, ponieważ lubią one zarastać glonami, co niestety nie prezentuje się zbyt ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *