Jak zaprojektować łazienkę?

 Projektowanie łazienki wbrew pozorom nie jest niczym łatwym. Wiąże się to z faktem, że powinna ona nie tylko dobrze wyglądać, ale charakteryzować się również funkcjonalnością. Dlatego też przed zabraniem się za remont łazienki, warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. 

Funkcjonalność

 Najważniejsza w przypadku łazienki jest jej funkcjonalność. Powinna być ona wygodna przede wszystkim. Wiele osób aby zaoszczędzić miejsca w łazience, kupuje malutkie umywalki, z których woda rozlewa się po całej łazience, malutkie szafki, do których nie da się nic zmieścić tylko po to aby zaoszczędzić miejsca. W efekcie staje się tak, że korzystanie z łazienki nie jest komfortowe. Jeżeli duże meble są odpowiednio ułożone, to również mogą wyglądać dobrze, a przy tym korzystanie z nich jest bardziej komfortowe.

Oświetlenie

 Bardzo ważne w przypadku łazienki jest dobre oświetlenie. Jedno światło z pewnością nie wystarczy. Podstawą w takim wnętrzu jest zamontowanie co najmniej  dwóch lamp. Jedna lampa w tym przypadku służy jako oświetlenie ogólne a druga ma z kolei za zadanie oświetlać osobę stojącą przed lustrem. Dobrze jest również zamontować trzecie oświetlenie, które będzie przyczepione do łazienkowego lustra i ułatwi robienie codziennego makijażu kobietom. Ponadto aby poprawić estetykę łazienki można zamontować jeszcze kilka małych lamp, których światło będzie rozproszone po całej łazience. W tym przypadku dobrze przemyślane oświetlenie jest w stanie znacznie uatrakcyjnić całe pomieszczenie.

Wanna vs prysznic

 Ważną kwestią jest również zdecydowanie o tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie wanny, czy prysznica w łazience. W efekcie jednak najlepszym rozwiązaniem, w przypadku posiadania tylko jednej łazienki jest zamontowanie wanny z prysznicem. W sklepach z łazienkami często są dostępne takie rozwiązania. Prysznic tak naprawdę jest dobry, aby opłukać się w ciągu dnia. Wanna z kolei jest przeznaczona i świetnie radzi sobie w przypadku długich kąpieli, które są przygotowywane po całym dniu pracy.

Kolorystyka

 Do łazienki polecane jest zastosowanie raczej jasnej kolorystyki. Najlepszym wyjściem są odcienie bieli, szarości, turkusu czy zieleni. Łazienka powinna być przede wszystkim miejscem, gdzie można się zrelaksować i odpocząć. To tam przygotowywane są długie kąpiele, po całym dniu pracy. Ciemna kolorystyka w tym przypadku mogłaby wywoływać niepokój albo podrażnienie u osób przebywających w tym pomieszczeniu. Ważne jest również to, aby być konsekwentnym w stosowanej kolorystyce. Dobrze jest, kiedy meble należą do tego samego zestawu i są spójną całością. Kupowanie różnokolorowych mebli z różnych zestawów nie jest najlepszym pomysłem. Ponadto ważne jest również odpowiednie dopasowanie kolorystyki mebli do kolorystyki całego wnętrza.

 Podsumowując można powiedzieć, że projektowanie łazienki nie jest tak naprawdę niczym prostym. Wiąże się to z faktem, że łazienka poza względami estetycznymi, powinna charakteryzować się również funkcjonalnością. Obie te rzeczy bardzo trudno ze sobą połączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *