Jaką podłogę wybrać- jasną czy ciemną?

Przy aranżacji wnętrz jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest podłoga. Nic dziwnego, przecież obejmuje całe pomieszczenie i często to ona nadaje mu kluczowy charakter. Podłoga ma nie tylko być odpowiednio wytrzymała, ale liczy się też wygląd. Dylematem, który prędzej czy później pojawia się u każdego jest wybór pomiędzy jasną a ciemną podłogą.

Ciemna podłoga

Ciemna podłoga nadaje się do dużych i dobrze oświetlonych pomieszczeń. Tylko wtedy nie będzie przytłaczała i nie zrobi nam z pokoju piwnicy. Ciemne podłogi pomniejszają przestrzeń, tym samym nadając jej domowego klimatu, ale tylko wtedy, gdy są dobrze dobrane. Jeśli chcemy dokonać takiego zabiegu powinniśmy celować w podłogi postarzane i wyglądające jak surowe drewno, co idealnie sprawdza się np. w stylu rustykalnym. Kiedy zależy nam na eleganckim wykończeniu i pokoju z klasą, wtedy powinniśmy sięgnąć po gładką podłogę. Należy pamiętać jednak, że na takich nawierzchniach od razu widać wszystkie ryski, zadrapania czy po prostu brud.

Ciemne podłogi nie lubią ciemnych dodatków, dlatego powinieneś zaopatrzyć się w jasne meble, zasłony, łóżko itd. Również ściany muszą być dobrane w odpowiedni sposób. Zbyt ciemne nadadzą pokojowi ciężki wygląd i ponurą atmosferę. Zbyt jasne stworzą kontrast, który na dłuższą metę będzie nie do wytrzymania. Najlepiej sprawdzi się połączenie jednej ciemnej ściany i reszty w stonowanych kolorach, dzięki temu wydobędziesz głębię ciemnej podłogi, jednocześnie pozostawiając pomieszczenie jasnym i przestronnym.

Jasna podłoga

Jasna podłoga to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą pochwalić się dużym metrażem. Jasna podłoga rozświetla pomieszczenie, powiększa je optycznie. Można skomponować ją w zasadzie ze wszystkim, więc jeśli jeszcze nie wiesz w jakim stylu chciałbyś urządzić swój dom, jasna podłoga sprawdzi się znakomicie ze wszystkim. Pasują do niej zarówno ciepłe, jasne kolory, jak i ciemne i zimne odcienie. Jasne podłogi nie wymagają rygorystycznego trzymania się pewnych zasad projektowania wnętrz aby wyglądać dobrze. Zazwyczaj są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości oraz zadrapania nie są tak na nich widoczne. Wspaniale prezentują się w nowoczesnych, jasnych wnętrzach, współpracują z przeszkleniami, nadają się do każdego rodzaju pomieszczenia, łącznie z kuchnią.

Jasna podłoga to także gwarancja ponadczasowości. W końcu nie od dziś wiadomo, że jasna podłoga tworzy spokój i harmonię i sprawdzi się zarówno w wiejskim domku utrzymanym w rustykalnym stylu jak i w modernistycznym studio w mieście.

Podłoga dopasowana do Twoich potrzeb

Oczywiście wybór podłogi to kwestia indywidualna. Przy jej wyborze powinniśmy brać pod uwagę nasz styl życia, ilość domowników, posiadane zwierzęta a także możliwości finansowe i czasowe. Jednakże najważniejsza wciąż jest wizja, jaką sobie wykreowaliśmy co do naszego domu. Jeżeli wybierzemy podłogę zgodnie z naszymi potrzebami, z pewnością będziemy z niej zadowoleni. Podłoga to nie mały wydatek i często podejmujemy decyzję na jej temat na długie lata, dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *