Kiedy wynaleziono windy?

Dla niepełnosprawnych ludzi przeszkody architektoniczne są czasem nie do pokonania. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia ułatwiające przemieszczanie się. Niewątpliwie jednym z nich jest winda. Korzystają z niej nie tylko osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, ale również osoby w podeszłym wieku, mające problemy ze stawami, czy również zupełnie zdrowi ludzie, kiedy budynek jest na tyle wysoki, ze nie dadzą rady wejść po schodach, bądź zwyczajnie się spieszą. Powodów korzystania z windy jest wiele. Jak się okazuje jest to niezwykle przydatne urządzenie. Któż bowiem pracujący na dziesiątym piętrze wieżowca chciałby wchodzić do biura cały zasapany i spocony. Z pewnością czuł by się mało komfortowo. Korzystanie więc z windy jest często praktycznym i dobrym rozwiązaniem.
Jaka jest definicja windy?
Winda jest dźwigiem szybowym w piętrowym budynku bądź wieżowcu. Coś na kształt windy wynaleźli już Rzymianie w starożytności. Wykorzystywali oni zasadę przeciwwagi. Ciężar podnoszono do pewnej określonej wysokości a po zwolnieniu blokady stanowił on siłę napędową windy. Korzystano również po prostu z siły ludzkich mięśni. Przydatne okazywały się także zwierzęta pociągowe.
Momentem przełomowym może być czas w którym wynaleziono silnik parowy. Wówczas zaczęły już pojawiać się pewne konstrukcje, które napędzano pasami transmisyjnymi, które były wyposażone w przekładnie zębate.

Kiedy wynaleziono windę?
Według danych historycznych w roku 1857 wynaleziono pierwszy dźwig osobowy.  Z kolei kilkanaście lat później dokładniej w roku 1880 Werner von Siemens wyposażył windę w silnik elektryczny.
Windy można klasyfikować zgodnie z różnymi podziałami. Może to być podział ze względu na rodzaj zastosowanego napędu, wówczas wymienimy windy hydrauliczne mające napęd pośredni bądź bezpośredni, jak również windy elektryczne, które nazywa się linowymi. W nich napęd uzyskuje się dzięki wyciągarce, którą napędza silnik elektryczny. Można je dodatkowo podzielić na cierne bądź bębnowe.
Najczęściej montowane są windy jednokabinowe, choć w wieżowcach zdarza się montować dwukabinowe, które potrafią jednocześnie obsługiwać dwie kondygnacje.
Dla jasności warto również podać podział wind na

  • dźwigi elektryczne z użyciem pasów jako cięgien nośnych
  • dźwigi śrubowe
  • dźwigi zębatkowe

W dawnych czasach windy były głownie towarowe to przewożenia materiału z kopalni bądź również do transportowania pracowników.  Obecnie windy są montowane nie tylko w wysokich budynkach, ale również nawet jednopiętrowych, kiedy przeznaczenie budynku wskazuje, że mogą z niego korzystać osoby niepełnosprawne, czy rodzice z małymi dziećmi w wózkach. W obecnych czasach najczęściej montowane windy mają napęd hydrauliczny, elektryczny, natomiast coraz rzadziej śrubowy.
Znanym i cenionym producentem wind jest firma KRAKDŹWIG. Firma ta dostarcza niezawodne windy i dźwigi o najwyższej jakości. Pełna oferta firmy znajduje się na stronie http://krakdzwig.pl/. Warto zaufać doświadczeniu i profesjonalnemu podejściu do każdego klienta.

winda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *