Kolektory słoneczne- zakładać czy nie?

Budując dom bądź go remontując często pojawia się pytanie czy dzięki kolektorom słonecznym da się zaoszczędzić?
Decyzje o montażu popularnych solarów podejmuje się najczęściej właśnie na etapie budowy bądź remontu. Zdarza się, że gminy wprowadzają specjalne dofinansowania i wówczas jest możliwość założenia solarów dużo taniej. Czy rzeczywiście taka inwestycja jest opłacalna?
Najważniejszym elementem, jaki się instaluje jest oczywiście kolektor. jego zadaniem jest przechwytywanie ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego. Ciepło to jest przekazywane czynnikowi roboczemu do instalacji c.w.u. W sprzedaży można spotkać dwa rodzaje kolektorów- próżniowe rurowe oraz płaskie.
Największą popularnością cieszą się kolektory płaskie. Są dużo tańsze od tych rurowych, choć w niewielkim stopniu mniej efektywne. Nieznacznie szybciej tracą ciepło niż kolektory rurowe. Solary używane są głównie od marca do października do ogrzewania wody.
Często stosowanym tak zwanym czynnikiem roboczym w solarach jest woda. Jest to tanie rozwiązanie, lecz ma również swoje wady. Z uwagi na możliwość odkładania się kamienia w takiej wodzie nie jest ona polecana przez producentów kolektorów. Zalecają oni częściej niezamarzający roztwór glikolu.
W kolektorze płaskim znajduje się specjalny absorber promieniowania słonecznego, który połączony jest z rurkami miedzianymi. Tymi rurkami właśnie płynie czynnik roboczy. To on odbiera  ciepło od absorbera a następnie przekazuje je do instalacji c.w.u. Tym absorberem jest wykonana ze stali, aluminium, miedzi bądź tworzywa sztucznego płyta. Dodatkowo pokryta jest specjalną powłoką która zwiększa skuteczność pochłaniania promieniowania.
Dodatkowo od zewnątrz kolektor zabezpiecza się szybą wykonaną z teflonu, ze szkła hartowanego, bądź innego przezroczystego tworzywa. To ona chroni  przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Zadaniem tej szyby jest także zatrzymanie promieniowania wewnątrz kolektora. Również od spodniej strony kolektor jest specjalnie zabezpieczony warstwą cieplnej izolacji, uniemożliwiającej oddawanie ciepła na zewnątrz.
Droższym rozwiązaniem są wspomniane kolektory próżniowe rurowe. Mogą one wykorzystywać promieniowanie bezpośrednie a także rozproszone, czyli przebijające się przez niewielką warstwę chmur. Pozwala im to działać również w pochmurne dni.
Celem instalacji kolektorów słonecznych jest najczęściej chęć podgrzewania wody użytkowej. Cała energia pochodzi ze słońca, więc jest to najtańsze rozwiązanie. Solary montowane są już nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w domach jednorodzinnych. Mogą z powodzeniem służyć do podgrzewania wody w basenie, czy również do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania
Firmą zajmującą się montażem kolektorów słonecznych jest Strefa Energii. Firma ta, choć siedzibę główną ma w Krakowie, to  działa na terenie całego kraju. Warto wejść na stronę http://strefaenergii.com/oferta/kolektory-sloneczne.html i zapoznać się z pełną ofertą. Na podanej stronie można obejrzeć również galerię realizacji. Strefa Energii zapewnia profesjonalne podejście do każdego klienta.

kolektor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *