Komu zlecić układanie parkietu?

Parkiet był i chyba już pozostanie synonimem luksusowej podłogi. Dawniej był nieobecny z domach przeciętnych ludzi, a jedynie w bogatych dworkach. Dzisiaj już jest bardziej powszechny aczkolwiek nadal relatywnie drogi w porównaniu z popularnymi panelami.

Jeśli ktoś szuka trwałej podłogi na lata powinien ukłonić się w stronę podłogi drewnianej gdyż jak wiadomo jest to trwały materiał, który posłuży wiele lat. Bardziej elegancką formą od litych desek jest właśnie parkiet drewniany.

Co to w ogóle jest parkiet?

Są to drewniane prostokątne klepki, które układa się według określonego wzoru. Mocuje się je ze sobą na pióro i wpust. Parkiet niekiedy przykleja się do podłoża. Najczęściej stosowanymi klepkami są to o grubości 16 oraz 22 milimetry. Jeśli chodzi o szerokość to z reguły nie przekracza ona 50-70 milimetrów natomiast długość oscyluje w granicach 30-50 cm.

Do produkcji parkietu wybiera się drewno liściaste jakie jak dąb, buk, jesion, klon, grab czy nawet czereśnia. Jeśli chodzi o egzotyczne gatunki są to doussie, teak, merbau, jatoba, irocco.

Spotkać można również parkiet wykonywany z małych elementów np. 3×15 cm, wówczas zwany jest mozaiką. A kolei klepki dłuższe niż 50 cm są to tak zwane deski parkietowe .

Samemu, bez doświadczenia, lepiej jest nie zabierać się za układanie parkietu, gdyż wbrew pozorom nie jest to taka prosta praca. Niewprawiona osoba może zniszczyć materiał a niekiedy również podłogę. Samo ułożenie ściśle z wybranym wzorem wymaga często docinania klepek w rogach, czy przy ścianach. Samo ułożenie to dopiero początek Następnie parkiet jest cyklinowany, szpachlowany, oraz wykończony listwami przypodłogowymi bądź cokołem. Pozostaje potem również lakierowanie, najczęściej dwukrotne.

Fachowcy wiedzą, że kiedy układa się parkiet mający mieć skomplikowany wzór należy zamówić około 5 % więcej klepek. Ważnym elementem jest także zmierzenie wilgotności deszczułek. Warto o to poprosić o sklepie. Optymalna wilgotność to od 8 do 11%. Nie można układać parkietu ze zbyt suchych deszczułek czyli takich które mają wilgotność poniżej 6 %, gdyż po ułożeniu podłoga może się zdeformować. A stanie się tak dlatego, że drewno będzie wchłaniało wilgoć z pomieszczenia bądź wilgotnego podkładu, a następnie zwiększy swoją objętość. Może się wówczas wybrzuszyć i odkleić od podłoża. Tak właśnie się dzieje również w przypadku zalania podłogi. Z kolei nie można przesadzić również w drugą stronę gdyż, zbyt wilgotne deszczułki po pewnym czasie wyschną i zwyczajnie się skurczą i powstaną szpary

Każdy parkiet po ułożeniu należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Do dzisiaj najpopularniejsze jest jego lakierowanie, gdyż to właśnie ono najskuteczniej chroni drewno przed wilgocią. Lakiery rozpuszczalnikowe tworzą skuteczną warstwę ochronną, ale niestety ich zapach jest bardzo intensywny do czasu aż wyschnie. Z kolei lakiery wodne są nie śmierdzące, ale odrobinę mniej trwałe.

Z pewnością wszystkie ważne informacje o parkietach można znaleźć na stronie http://centrumparkieciarza.pl/. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży. Fachowcy z Centrum Parkieciarza potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości. Doradzą oraz pomogą wybrać odpowiedni parkiet.

parkiet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *