Kto jest odpowiedzialny za wycinanie drzew we wspólnocie mieszkaniowej?

Każdy posiadacz działki wie, że odpowiednia pielęgnacja drzew oraz krzewów wpływa na ich zdrowie, wzrost oraz owocowanie.
Pielęgnacja orz przycinanie drzew rosnących we wspólnocie leży w interesie zarządców. Najlepszym do tego czasem jest koniec zimy bądź wczesna wiosna. Wtedy to najkorzystniej jest dokonać przeglądu drzewostanu. Zarządca bądź wynajęta do tego profesjonalna firma powinna ocenić stan rosnących drzew i wówczas na podstawie dokonanej oceny wykonać niezbędne prace, które będą polegały na cięciach korekcyjnych, usunięciu porażonych bądź obumarłych gałęzi, bądź czasem również na wycięciu martwych już drzew.
Nie zawsze pracownik spółdzielni czy inna osoba odpowiedzialna za zieleń jest w stanie sobie poradzić z przycinaniem gałęzi. Ze względów bezpieczeństwa cięciem grubych konarów powinna się zająć specjalna firma wyposażona w odpowiedni sprzęt, wyposażenie ochronne oraz oczywiście odpowiednie umiejętności.
Czasami przycinanie drzew jest dla nich dobre. Zdarzają się sytuacje w których zabieg przycinania wykonywany jest nieprawidłowo, bądź jest zwyczajnie nadużywany. Niekiedy jest wykonywany w niewłaściwym terminie, co może mieć zgubne skutki dla rośliny.
To zarządca powinien zadbać o to, aby drzewa były przycinane w sposób prawidłowy. Nie może dopuścić do nadmiernej redukcji korony czy ogławiania. Cięcia powinny być wykonywane jedynie po to, aby drzewo było cały czas w dobrej kondycji, bądź ze względów bezpieczeństwa, kiedy suche konary zagrażają mieszkańcom.  Zdrowe drzewo z reguły posiada dużą i gęstą koronę, natomiast chore drzewo ma często wiele suchych gałęzi.
Nie warto więc, jeśli nie ma takiej potrzeby, przycinać drzewa zdrowe.  Niestety przyczynia się to do pogorszenia mikroklimatu danego osiedla. Komfort życia mieszkańców pogorszy się. Duża liczba terenów zielonych ma pozytywny wpływ na ludzi, działa kojąco i uspokajająco.
Cięcia wykonywane zbyt często mogą niestety osłabić żywotność drzewa z powodu utraty części organów produkcyjnych. Miejsce po świeżym cięciu jest otwartą bramą dla grzybów i bakterii. Drzewa iglaste oraz liściaste takie jak jawor i klon niestety nie odbudują już swojej korony po poważnym cięciu. W przypadku grabu oraz lipy możliwa jest jedynie częściowa regeneracja.
Z tych właśnie powodów cięcia powinny być przeprowadzane:

  • ze względów bezpieczeństwa kiedy zagrażają ludziom bądź infrastrukturze,
  • sanitarne poprzez usuwanie martwych konarów
  • redukcyjne kiedy to celowo zmniejsza się koronę w przypadku drzew mających słabe korzenie
  • kompensacyjne aby umożliwić drzewom regenerację po uszkodzeniach mechanicznych

Profesjonalną firmą zajmującą się alpinistycznym przycinaniem drzew, jak również ich pielęgnacją jest Green Garden. Pełen profesjonalizm oraz nowoczesny sprzęt umożliwia im pracę  w trudno dostępnych miejscach. Pełna oferta firmy znajduje się na stronie http://www.greengarden.pl/. Z jej usług korzystają wspólnoty mieszkaniowe, instytucje państwowe oraz kościelne oraz osoby prywatne. Warto powierzyć poważne prace przy drzewach tej firmie, wówczas ma się pewność, że zostaną one przeprowadzone w bezpieczny oraz profesjonalny sposób.

wycinka_drzew

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *