Metaloplastyka

Metaloplastyka jest dziedziną twórczości artystycznej. Obejmuje wyrób artystycznych przedmiotów oraz przedmiotów codziennego użytku z metalu. Metaloplastyka w najszerszym znaczeniu tego słowa obejmuje również ślusarstwo artystyczne, kowalstwo, złotnictwo oraz wszelkie inne tradycyjne techniki obróbki metalu. 

Podstawowym materiałem wykorzystywanym w metaloplastyce jest metal, który odnajdujemy w grupie metali kolorowych, jak: miedź, cynk, cyna, metali lekkich, jak: glin czy aluminium, a także żelazo i stal. W tej dziedzinie sztuki od najdawniejszych czasów wykorzystuje się również złoto, srebro i platynę, czyli metale szlachetne.

Z uwagi na cechy plastyczne materiału, w metaloplastyce najczęściej stosuje się stal miękką, którą dodatkowo ozdabia się np.: kamieniami szlachetnymi, emaliami czy szkłem, a także masą plastyczną. Ozdabianie przedmiotów odbywa się poprzez: inkrustowanie, grawerowanie, złocenie, patynowanie, srebrzenie, emaliowanie.

Podstawowymi technikami stosowanymi w metaloplastyce są: odlewanie, kucie, młotkowanie ręczne i tłoczenie maszynowe.

Techniki współcześnie stosowane w metaloplastyce znane są od czasów prehistorycznych. Najstarsze przykłady tej dziedziny sztuki pochodzą z epoki brązu i są to przedmioty codziennego użytku, przeznaczenia sakralnego oraz biżuteria i broń. Kamieniem milowym dla rozwoju tej dziedziny było wynalezienie techniki wytopu żelaza oraz jego obróbki. W okresie starożytnym najczęściej spotykaną techniką obróbki żelaza było kucie na zimno oraz wszelkie techniki odlewnicze. Przedmioty świadczące o niezwykłym kunszcie artystycznym, wykonane z metali szlachetnych odnajdujemy w starożytnym Egipcie, na ziemiach zajmowanych przez plemiona Etrusków czy w starożytnej Grecji, gdzie na szeroką skalę stosowano już technikę spawania, grawerowania i łączenia różnych materiałów z metalami. Średniowiecze przyniosło absolutnie wyjątkowe dzieła metaloplastyki, choćby takie jak drzwi baptysterium we Florencji, drzwi katedralne w Gnieźnie czy katedry w Monreale. W tym czasie następuje rozwój metaloplastyki użytkowej, szczególnie kowalstwa architektonicznego. W kuźniach kuto balustrady balkonów, schody, kraty, kraty okienne, okucia ozdobne drzwi, obudowy studni.

Wszystkie techniki obróbki metali kontynuowane są do dnia dzisiejszego. Współcześnij artyści zajmujący się metaloplastyką nie uprawiają jej już w kuźniach tylko w pracowniach. Nakierowana jest ona też bardziej na struktury architektoniczne, ewentualnie przedmioty codziennego użytku.Wykonywane na zamówienia obejmują różnego rodzaju kute balustrady i ogrodzenia, małą architekturę i meble, drobne elementy metaloplastyki. http://efekt-metal.pl/galeria-realizacji/metaloplastyka/

Na szczęście wydaje się, że w ostatnim czasie ta dziedzina sztuki wraca do łask. Coraz więcej naszych rodaków woli otoczyć się pięknym, wykonanym z najwyższym kunsztem, wspaniałym, metalowym ogrodzeniem niż bezdusznym murem. Coraz bardziej docenia się posiadanie kutej i wyrafinowanej balustrady schodów czy balkonu, efektownej bramy czy oryginalnej i niespotykanej lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *