Najpopularniejsze style w ogrodach

Ogrody są podobne do swoich właścicieli. To oni je kształtują według własnych upodobań. To oni decydują jakie rośliny powinny się znaleźć w ogrodzie. Tych stylów jest bardzo dużo, tyle ilu właścicieli, tyle ogrodów. Każdy z nich jest niepowtarzalny. W jaki sposób zdecydować się na tej jeden jedyny, wymarzony styl w ogrodzie? Czym się kierować? Jaki ogród sprawi Ci największą radość?

To nie lada wyzwanie wybrać odpowiednie rośliny i dodatki do ogrodu. Nawet profesjonaliści mają czasami problem z odpowiednim doborem roślin dla danego miejsca, tak aby dobrze rosły i dobrze wpisywały się w klimat otoczenia. Wszystkie elementy ogrodu powinny ze sobą współgrać, pasować do siebie, ale również do krajobrazu w którym ogród będzie się znajdował.

Zanim posadzi się drzewa najpierw trzeba zastanowić się na funkcją, którą na pełnić ogród. Czy on ma być wyłącznie ozdobą, dekoracją, czy może miejscem użytkowym, do spędzania czasu, do relaksy, czy może do aktywnej zabawy, uprawiania sportu. Należy wziąć pod uwagę styl życia jaki się prowadzi. Ogród powinien odpowiadać wszystkim członkom rodziny. Każdy z domowników powinien być z niego zadowolony i mieć w nim swój kącik do zabawy czy też relaksu.

Nie sztuką jest nasadzenie drogich roślin jeśli okażą się one zupełnie niepraktycznie i nie pasujące do naszego ogrodu. Trzeba przemyśleć czy ma się dużo czasu na pielęgnację roślin, czy powinny być one raczej niewymagające dużego nakładu pracy. Czy ma być on w jakimś określonym stylu czy mieszanką stylów, którą sami stworzymy z naszych ulubionych roślin.

Popularnością cieszą się ogrody nowoczesne, zwłaszcza przy nowoczesnych budynkach. Mają one z reguły prosty i geometryczny układ. Panuje w nich harmonia i uporządkowanie. Zgodnie z zasadą im mniej tym lepiej roślin ozdobnych jest w takim ogrodzie nie za wiele. Dominują krótko przystrzyżone trawniki. Czasami taras bądź basen. Na tarasie bądź wokół niego ustawione są nowoczesne donice, oraz meble ogrodowe. W nowoczesnych ogrodach łączy się elementy kamienia, drewna, szkła oraz metalu.

Rośliny w tym tupie ogrodu sadzone są liniowo bądź pojedynczo. Popularnością cieszą się miniaturowe iglaki, berberysy, bukszpany, ozdobne trawy czy małe drzewa. Pasującym elementem są strzyżone krzewy jak również pnącza wspinające się na nury i tworzące zielone ściany,

Zupełnie odmienny jest z pewnością ogród angielski, który ma raczej romantyczny charakter, oraz wiejskie klimaty. Pełen on jest kwitnących kwiatów, romantycznych zaułków, drzew. Ogrody takie mają równo przystrzyżone trawniki będące często kluczowym miejscem takiego ogrodu. Występują miniaturowe murki, ceglane ścieżki. Jeśli chodzi o kwiaty to dominują róże pnące często rozpięte na pergolach okalających małe ławeczki. Odpoczynek w cieniu takich kwiatów to prawdziwa przyjemność.

Drzewa maja naturalne rozmiary, rabatki są kolorowe i pachnące. Ogród taki bardzo sprzyja chwilom relaksu. Ogród ten co prawda wymaga sporo pracy, nawet przy koszeniu trawnika, a szczególnie przy pielęgnacji roślin. Jego wygląd jednak rekompensuje wszystkie trudy włożone w jego uprawę.

english-country-garden-1529106

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *