Olej czy lakier. Co na podłogę?

Montaż podłogi wiąże się z wyborem jej pokrycia. Musimy zdecydować pomiędzy lakierem a olejem. Które z nich wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, wszystko bowiem zależy od upodobań i preferencji osoby mającej ją użytkować.  Warstwa pokrywająca nie decyduje bowiem jedynie o jej trwałości i zabezpieczeniu podłogi, ale również o jej wyglądzie.

Podłoga pokryta lakierem

Ten rodzaj pokrycia powierzchni podłogowej związany jest z nałożeniem na nią warstwy lakieru. Nie zawsze jest to związane z nadaniem jej efektu błyszczenia. Poprzez dobór odpowiedniego produktu możemy nadać jej wygląd matowy lub półmatowy. W przypadku, gdy zależy nam na połysku również możemy zdecydować o jego natężeniu. Dzięki lakierom mamy możliwość zmiany zabarwienia podłogi. Zaletą tego sposobu  konserwacji jest fakt, że po nałożeniu produktu na jej powierzchnię staje się ona bardziej odporna na zabrudzenia,  łatwiejsza do zmywania oraz tania w konserwacji.  Niestety lakierowana podłoga bardzo łatwo ulega zarysowaniom i otarciom np. kamykami, piachem. Wymiana uszkodzonego elementu jest praktycznie niemożliwa, z uwagi na fakt lakierowania jej całościowo, już po złożeniu. W obawie przed tego typu uszkodzeniami osoby wykańczająca wnętrze często decydują się na matową wersję lakieru. Gdyby ktoś zdecydował się na wyjęcie jednego fragmentu i jego wymienienie to widoczna będzie różnica w jego wyglądzie.  Podłoga pokryta lakierem nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych a jedynie dbania, o  to, aby nie została uszkodzona jej powierzchnia. Właściwe użytkowanie takiej powierzchni podłogi sprawi, że będzie ona służyła przez wiele lat.

Podłoga pokryta olejem

Podłoga pokryta olejem w przeciwieństwie do tej pokrytej lakierem wygląda bardziej naturalnie. Olej wydobywa prawdziwe piękno, strukturę i kolor drewna. W odróżnieniu od podłóg porytych lakierem możliwa jest samodzielna renowacja części podłogi. Dokonując tego nie musimy cyklinować i ponownie olejować całej jej powierzchni. Drewno pokryte warstwa oleju „oddycha”. Oznacza to, że nie jest przykryte szczelna warstwą, jak w przypadku lakieru.  Z uwagi na to olejowanie podłogi jest wskazane w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć np. w łazienkach.  Kolejną zaletą podłogi pokrytej olejem jest fakt nieosadzania się na niej kurzu. Podłoga drewniana nie posiada bowiem właściwości elektrostatycznych. Jedyna wadą jaką niesie ze sobą ta metoda impregnacji jest to, że powierzchnia pokryta olejem łatwo ulega zabrudzeniom. Zabrudzoną powierzchnię należy bardzo szybko oczyścić, aby brud nie wtarł się w nią. Zrobić to można przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego celu środków pielęgnacyjnych. W porównaniu do podłogi lakierowanej podłoga pokryta olejem wymaga większych nakładów pracy jeśli chodzi o jej pielęgnację.

Decyzja dotycząca pokrycia podłogi nie należy do najłatwiejszych. Dużo zależy od warunków, w jakich będzie ona użytkowana, przyzwyczajeń osób, które będą z niej korzystały. Istotną rzeczą jest to, czy domownicy będą w stanie zachować czystość i poświęcić czas na jej pielęgnację. Nie bez znaczenia jest też posiadanie zwierząt. Częste wpuszczanie do domu psa lub kota może wpłynąć na stan podłogi. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na trwalszą i łatwiejszą w czyszczeniu wersję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *