Oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska – systemy zarządzania energią

Badania pokazują, że ponad 80% obiektów w kraju ma znacznie zawyżone parametry dostawy energii elektrycznej i cieplnej. Dotyczy to przede wszystkim budynków użyteczności publicznej czy też pomieszczeń biurowych, w których motywacja pracowników do oszczędzania jest zbyt niska, by udało się wprowadzić efektywne zmiany.

Tymczasem odpowiednie zarządzanie energią elektryczną to tysiące złotych oszczędności rocznie, które mogą znacznie zmienić budżet każdej firmy.

Zarządzanie energią elektryczną nie jest łatwe. Większość przedsiębiorstw ogranicza się do odczytywania wskazań tradycyjnego licznika i analizowania comiesięcznych rachunków. Siłą rzeczy, podobne analizy nie przynoszą oczekiwanych skutków, czyli zmniejszenia wydatków na prąd. Trudno bowiem na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić, w jakich obszarach czy w jakich działach dochodzi do niepotrzebnego zużycia energii. Odpowiedzią na te problemy są systemy zarządzania energią.

Systemy monitoringu i zarządzania energią pozwalają na stworzenie oraz dokonanie analizy struktury zużycia energii. Stosowane są przede wszystkim w inteligentnych budynkach, jednak coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie ich. Powodem jest chęć wprowadzenia działań mających na celu oszczędności. Tymczasem trudno zrobić to, nie mając dogłębnej analizy.

Wdrożenie systemu zarządzania energią na nastręcza najmniejszych trudności. Najlepszym przykładem na to jest S-Monitoring oferowany przez firmę Sabur. Proponowany system nie wymaga ani pracochłonnej konfiguracji, ani specjalnych narzędzi programistycznych. Dodatkowo, jego obsługa jest niezwykle prosta i z całą pewnością nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy.

Systemy zarządzania energią składają się z kilku elementów: jednostki nadrzędnej (panel WEB lub sterownik), licznika energii elektrycznej, koncentratorów liczników impulsowych oraz odpowiedniej aplikacji umożliwiające sterowanie systemem. Aplikacja internetowa dodatkowo prezentuje otrzymane wyniki i umożliwia ich analizę.

Systemy zarządzania energią są bardzo elastyczne. Nie tylko można dopasować je do potrzeb użytkownika i nieustannie modyfikować, ale również nieustannie rozbudowywać, dzięki czemu są w stanie rosnąć wraz z przedsiębiorstwem i jego bieżącymi wymaganiami. Uruchomienie systemu jest także niezwykle proste i szybkie, podobnie jak powiązanie go z innymi systemami wewnętrznymi firmy, dzięki czemu zarządzanie przedsiębiorstwem może być bardziej kompleksowe. Co więcej, systemy te obsługują liczniki dwukierunkowe i impulsowe, co sprawia, że są możliwe do zaadaptowania w każdym budynku.

Aplikacje internetowe powiązane z systemem dostępne są na wszystkich urządzeniach z dostępem do przeglądarki internetowej. Tym samym analizę można wykonać w dowolnym momencie, również w trybie zdalnym. Same aplikacje natomiast skonstruowane są w ten sposób, by analiza była jak najbardziej dokładna i kompleksowa, co ma wspierać wdrażanie planów oszczędzania energii.

Systemy zarządzania energią to pierwszy krok na drodze ku poprawie budżetu firmy. To również odpowiedź na zmieniające się wymogi państwa wobec ochrony środowiska przez prywatne firmy. Przede wszystkim jednak to realne oszczędności każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *