Parkiet- ciepła i piękna podłoga

Czy znajdzie się choć jedna osoba lubiąca chodzić po zimnej podłodze? Raczej taką trudno znaleźć. Często jedynym rozwiązaniem na zimną podłogę jest albo układanie dywanów lub wykładzin, bądź po prostu zakładanie skarpet i kapci. Błąd często polega na tym, że podczas urządzania wnętrz nie zawsze myśli się o tym jak daną podłogę będzie się użytkowało, a patrzy się jedynie na jej walory estetyczne. No a później takie są tego efekty, że piękną podłogę i tak trzeba przykryć dywanem gdyż marzną stopy.

Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować różne propozycje. Trzeba w tym celu udać się do sklepu oferującego kompleksowe rozwiązania, a także szeroką gamę produktów. Tam porównać różne rodzaje podłóg, zarówno pod względem estetycznym, cenowym jak i użytkowym. Wybierajmy sklepy sprawdzone gdzie można liczyć dodatkowo na kompetentną obsługę. Warto poświecić chwilę i porozmawiać ze sprzedawcą. Przedstawić swoje oczekiwania i posłuchać co doradzają profesjonaliści.

Jeśli Waszym marzeniem jest właśnie ciepła, przytulna a jednocześnie piękna, estetyczna podłoga, to idealnym rozwiązaniem wydaje się parkiet. Jest on znany już od dawna, choć w przeszłości niewiele osób było na niego stać. Można go było zobaczyć wyłącznie w bogatych domach i dworkach. Z upływem lat parkiety zaczęły częściej pojawiać się w domach. Wkroczyły z wielkim hukiem jako produkt luksusowy, znacznie podnoszący rangę pomieszczenia. Z czasem parkiety staniały i stać na nie już dużą liczbę klientów. Wiadomo, że zawsze będą droższe od popularnych paneli laminowanych, ale ich jakość oraz klasa są nieporównywalne. Parkiety mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, jeśli się o nie dba i utrzymuje w dobrym stanie, pamiętając o okresowym cyklinowaniu oraz lakierowaniu.

Parkiet są wykonane z litych deszczułek na które mówi się „klepki”. Mają one wyprofilowany fryz łączenia typu pióro i wpusty (czyli wpust-wypust). Znajduje się on na wzdłużnych oraz czołowych krawędziach. Klepki oprócz montowania na pióro wpust dodatkowo przykleja się do podłoża. Klepki są najczęściej małych rozmiarów. Ich szerokość waha się od 3 do 15 centymetrów. Mają również od 20 do 200 centymetrów długości. Jeśli chodzi o grubość to zawsze jest zbliżona i wynosi od 16 do 22 milimetrów.

Parkiety najczęściej wykonuje się z twardych gatunków drzew rodzimych takich jak buk, dąb, jesion, grab, klon, a także czereśnia. Modne staje się używanie również gatunków egzotycznych z uwagi na ich odporność na wilgoć oraz trwałość. Są to najczęściej teak, doussie, jatoba. Merbau oraz Irocco. Ponadto maja one inne wybarwienie od rodzimych gatunków.

O parkiet, podobnie jak o każdą podłogę drewnianą trzeba w odpowiedni sposób dbać. Niezbędna jest dobra pielęgnacja. Surowy położony parkiet należy koniecznie zabezpieczyć poprzez nałożenie warstwy lakieru, oleju bądź wosku. Do niedawna stosowało się najczęściej lakiery, które tworzą dobrą warstwę ochronną, jednak dosyć długo schną oraz niestety śmierdzą (mowa o lakierach rozpuszczalnikowych). Popularne staje się olejowanie drewna. Poza tym, że nie śmierdzi, nie wymaga długiego schnięcia, to jest całkowicie ekologiczne rozwiązanie. Olej wnika głęboko w drewno w odpowiedni sposób je zabezpieczając. Ciekawym rozwiązaniem jest także woskowanie parkietu. Zabieg ten pogłębia kolor oraz ładnie eksponuje usłojenie drewna. Nie należy się martwić o ścieranie. Powłoka jest nieco mniej śliska w przypadku woskowania. Bez względu na wybraną metodę zabezpieczenia drewna, trzeba pamiętać o ich odnawianiu co kilka-kilkanaście lat w zależności od stopnia zużycia. Koniecznie może okazać się cyklinowanie i ponowne nakładanie warstwy zabezpieczającej.

Specjalistą od parkietów jest firma Parkiety dla Ciebie. Galerię oferowanych rozwiązań można obejrzeć na stronie http://parkietydlaciebie.pl/. Warto zdać się na profesjonalistów i w końcu cieszyć się ciepłą, trwałą oraz piękną podłogą.

parkiet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *