Piękny salon Twojego domu

Według niektórych salon jest wizytówką każdego domu. Śmiało można go nazwać jego sercem lub centrum. To tutaj domownik ma możliwość spędzenia czasu z rodzina w pełnym komplecie, odpoczynku i relaksu podczas oglądania telewizji, słuchania muzyki czy czytaniu książek.

W salonie odbywają się najważniejsze wydarzenia związane z życiem domu. W tym miejscu przyjmowani są także goście. Dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie salonu, który uczyni go najbardziej wyróżniającym się pomieszczeniem w domu.

Przyjęto, że salon jest największym miejscem w każdym mieszkaniu. Optymalna jego wielkość powinna przekraczać 25 metrów kwadratowym, jednak tę wartość można powiększać w zależności od rozmiarów domu. Dzięki odpowiednio dopasowanej wielkości salon ma możliwość stania się pomieszczeniem bardziej funkcjonalnym. Oczywiście nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na salonie, tylko tak zaprojektować mieszkanie, by żadne pomieszczenie nie wykazywało dużej dysproporcji między pozostałymi. Proporcjonalnie im większa powierzchnia salonu, tym większa powinna być także jego wysokość. Wyróżnieniu takiemu salonowi dodają elementy, które przechodzą przed dwie kondygnację oraz antresolę. Sprawia to wrażenie, że salon jest po prostu większy, niż w rzeczywistości. Kształt pokoju gościnnego także dopasowuje się względem rozmiarów. Kształt kwadratu lub prostokąta pasuje najlepiej w przypadku małych lub średnich rozmiarów. W przypadku dużych salonów najciekawszym projektem będzie uformowanie go w kształcie litery L. Warto się teraz skupić na oczach i ustach salonu, czyli wejściu i oknach. Wejście powinno być doskonale widocznie już od strony przedsionka. Powinno sprawiać wrażenie ważnego, wyróżniającego się, pokazującego, że po przekroczeniu tego wejścia domownik czy gość znajdzie się w najważniejszym pomieszczeniu domu. Ustawienie tego wejścia znacząco wpływa na gospodarowanie i funkcjonalność salonu. W przypadku okien ważną kwestią jest zapewnienie dobrego dostępu do światła dla całego salonu. Nie należy ich umieszczać w przypadkowych miejscach, bez odpowiedniej proporcji czy dowolnych rozmiarów. Nie wspominając już o zasłanianiu okien przez kanapy, telewizor czy regały. Okna powinny być takiej samej wielkości. Oczywiście wyjątek stanowi wejście na taras czy balkon. Salon ma być swoistym centrum domu, lecz nie być pomieszczeniem, przez które trzeba przechodzić, by dostać się do kolejnego. Dobrze jest, gdy salon jest tak wydzielony, że kuchnia i strefa odpoczynkowa oddzielona jest jadalnią. Toaleta powinna się znajdować jak najbliżej salonu, lecz nie powinna być z niego widoczna. Kominek jest miłym urozmaiceniem salonu, lecz jego lokalizacja także powinna być przemyślana. Najlepiej jest go umieścić w miejscu zacisznym, gdzie nie zaburzy on komunikacji między strefami w salonie.

Projektowanie salonu jest trudne, lecz z pomocą przychodzi strona http://projektmimo.pl/aranzacja-wystroj-wnetrz/salon/. Znajdziemy tam możliwość zlecenia projektu salonu osobom trzecim profesjonalnie zajmującymi się aranżacją wnętrz oraz planowaniem pomieszczeń w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *