Popularne rodzaje balustrad

Dawniej szczególnie na wsiach budowano domy parterowe, z czasem przyszła moda na piętrowe. Wówczas to pojawiły się balkony. Praktycznie każdy wybudowany dom co najmniej jedno piętrowy posiada balkon bądź taras.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa muszą być one w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby z nich nie spaść. Podobnie jest ze schodami, przy których montuje się różnego rodzaju balustrady. One to oprócz swojej głównej funkcji czyli zapewnienia bezpieczeństwa spełniają również role dekoracyjne. Mogą być prawdziwymi działami sztuki.
Przyglądając się domom można zaobserwować balustrady wykonane z różnych materiałów i przy użyciu różnych technologii.
Klasyczne barierki montowane przy schodach wewnętrznych to są najczęściej albo wykonane z drewna bądź ze szkła, mosiądzu, stali nierdzewnej bądź zwykłej stali malowanej proszkowo.  Jeśli balustrada jest wykonana ze szkła to nie ze zwykłego tylko specjalnego hartowanego oraz klejonego. Musi być ono szczególnie wytrzymałe na uderzenia.  balustrady z mosiądzu maluje się proszkowo lakierem bezbarwnym
W przypadku balustrad zewnętrznych mamy do czynienia z tymi wykonanymi ze stali nierdzewnej która jest polerowana lub szlifowana albo z balustradami ze stali zwykłej ocynkowanej ogniowo.  Od pewnego czasu popularne są także balustrady wykonane z plexy. Mniejszą popularnością cieszą się balustrady zewnętrzne które są wykonane ze szkła, z uwagi na to,że trudniej jest je utrzymać w czystości.
W jaki sposób wybrać odpowiednią balustradę?
Warto przejrzeć katalogi domów, przyjrzeć się gotowym projektom, gdzie architekt z pewnością zaproponował do danego domu jakiś konkretny tyk balustrady. jeśli  interesuje nas inne rozwiązanie warto inspiracji poszukać w Internecie. Pod uwagę należy wziąć zarówno cenę, jak i to, czy będzie ona pasowała do kształtu budynku, do elewacji, czy choćby to jak będzie się wpisywała w ogólny wygląd domów sąsiadujących. Nie zawsze całkowita odmienność od sąsiadów dobrze się prezentuje. Inne rozwiązania stosuje się w nowoczesnych budynkach, a inne w starych kamienicach, czy blokach z lat osiemdziesiątych.
W kamienicy czy innym budynku mającym zarządcę niekiedy jest zakaz montowania balustrad odbiegających od tych, które są w całym budynku, gdyż to zaburzy spójny wygląd całości. Wybierać można nie tylko spośród różnych materiałów, ale także spośród kształtów. Małe balkony można niekiedy powiększyć stosując balustrady kute wybrzuszone na zewnątrz. Stosując ten trik zyska się odrobinę więcej miejsca. W odpowiedni sposób dobiera się również rozstaw poszczególnych tralek oraz wysokość. Wszystko po to by zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno dorosłym jak i małym dzieciom. Dlatego też rzadko stosuje się balustrady ze szczeblami poziomymi, gdyż to może być niebezpieczne dla dzieci, które lubią się wspinać.
Balustrady kute są w ostatnich latach najpopularniejsze. Dla przykładu na stronie http://efekt-metal.pl można zobaczyć całą gamę oferowanych wzorów. Można również zamówić balustradę według indywidualnego wzoru.

balustrada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *