Pożądane właściwości odzieży roboczej

Odzież robocza jak sama nazwa wskazuje jest to ubranie, które nosi się podczas wykonywania pracy. Służy ona pracownikom w przeróżnych dziedzinach gospodarki. Korzystają z niej zarówno pracownicy fizyczni, wojskowi czy lekarze. Oczywiście ta odzież znacznie się od siebie różni, ma spełniać zupełnie inne funkcje,, ale nadal jest to odzież robocza, po prostu inaczej zwana. Ma być ona przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Zabezpiecza ciało przez zabrudzeniem, bądź nawet przed urazami mechanicznymi. Niektórych zawodów wręcz nie da się wykonywać nie mając odpowiedniej odzieży zabezpieczającej. Jest to między innymi praca strażaka, lekarza, czy praca w zakładzie chemicznym.

Podstawowymi cechami odzieży roboczej są z pewnością:

  • niezwykła trwałość (wykonanie z wytrzymałych materiałów)
  • wygoda użytkowania (nie krępuje ruchów)
  • odprowadzanie wilgoci na zewnątrz

W zależności od specyfiki zawodu odzież jest wykonywana z innych materiałów. Znaczenie ma również to, czy będzie używana wewnątrz budynku czy na dworze, zimą czy latem.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Pracy obowiązek dostarczenia takiej odzieży ciąży na pracodawcy. Powinien on ponadto dostarczyć nieodpłatnie pracownikowi środki ochrony indywidualnej. Każdy pracownik powinien posiadać oddzielną kartę ewidencyjną. Przydział odzieży następuje przed rozpoczęciem pracy. Odnotowuje się do w imiennej karcie ewidencyjnej. W każdej firmie powinno być również dokładnie oznaczone stanowisko,na którym wymagane jest stosowanie odzieży roboczej. Ta powinna być wykonana zgodnie z Polskimi normami. Najczęściej dostarcza się ją w przypadku kiedy podczas wykonywania pracy prywatna odzież pracowników jest narażona na zabrudzenie bądź zniszczenie, lub wymagają tego przepisy sanitarne.

Niedostarczenie pracownikowi odpowiedniej odzieży roboczej na stanowisku tego wymagającym obwarowane jest karą grzywny. Odzież taka jest własnością pracodawcy i to po jego stronie leży zapewnienie jej odpowiednich właściwości roboczych, ochronnych. To pracodawca powinien prać taką odzież, naprawiać ją oraz w odpowiedni sposób konserwować czy odkażać. Jeśli pracodawca nie jest w stanie wykonać powyższych czynności wówczas może je wykonać pracownik, ale wyłącznie za wypłatą ekwiwalentu pieniężnego, w wysokości kosztów które poniósł na pranie bądź czyszczenie odzieży.

Są jednak również sytuacje wyjątkowe w których nie ma możliwości obciążania pracownika praniem odzieży. Dzieje się tak w przypadku, kiedy jest ona skażona środkami chemicznymi, promieniotwórczymi bądź innymi materiałami, które są biologiczne zakaźne.

Jednym z liderów na rynku odzieży roboczej jest firma Berendsen. W jej ofercie znajdują się różne kolekcje odzieży. Bez względu na to z jakiej kolekcji pochodzi ubranie można mieć pewność że jest ono trwałe, odporne na zabrudzenia, zapewniające swobodę ruchów. W zależności od modelu posiadają mniejszą lub większą liczbę kieszeni. Tkaniny użyte do produkcji są najczęściej mieszanką trwałego poliestru z bawełną. Wystarczy zajrzeć na stronę http://www.berendsen.pl/odziez-robocza aby obejrzeć galerię i zobaczyć ile funkcjonalnej odzieży oferuje firma Berendsen.

t-shirts-1421381

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *