Prace ogrodnicze w lutym

Zbliża się luty. Jest to miesiąc w którym warto wykonać pewne prace w ogrodzie. Warto zadbać o swój ogród nawet zimą, aby latem cieszyć się pięknymi roślinami.
Warto zacząć od bielenia drzewek. Jeśli nie zrobiło się tego wcześniej należ teraz pokryć pnie drzewek owocowych wapnem. Jeśli drzewka były już smarowane wcześniej nie zaszkodzi zrobić to ponownie, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady.  Luty to miesiąc kiedy bardzo często zdarzają się mroźne, słoneczne dni.
Warto dokładnie sprawdzić osłony, które założyliśmy jesienią na drzewa. Czy przypadkiem nie zsunęły się, jak również czy jakieś gryzonie nie nadgryzły drzewek owocowych. Jeśli tylko znajdą się ślady gryzoni trzeba rozłożyć trutki, bądź znaleźć inny sposób na pozbycie się szkodników.
Pnie drzew w luty warto jest oczyścić. Należy usunąć korę, która popękała. Jeśli jesienią zostały założone opaski lepowe warto je zdjąć i spalić. Trzeba przejrzeć każde drzewko i zobaczyć  czy nie ma jakichś form szkodników. Jeśli się je znajdzie należy je zebrać oraz zniszczyć. Należy również usunąć z drzewek owocowych zgniłe owoce, jeśli takie jeszcze zostały oraz pozostałe na drzewach liście, gdyż to na nich właśnie mogą się rozwinąć grzyby powodujące choroby.
W lutym a ściślej w jego drugiej połowie  należy zacząć już przycinanie krzewów owocowych takich jak agrest oraz porzeczki. Trzeba to zrobić zanim pojawią się nowe pączki. Pod koniec lutego, kiedy już się trochę ociepli  można także przyciąć winorośle.
Jeśli porzeczki zostały posadzone jesienią należy je wówczas przyciąć nad czwartym oczkiem, wówczas roślina będzie miała szansę lepiej się rozkrzewić. U starszych krzewów przycina się pędy najstarsze, te które pokładają się, są słabe oraz cienkie. Także chore pędy należy wyciąć tuż przy ziemi.  Porzeczki czerwone oraz białe kwitną na krótkopędach  dlatego, aby umożliwić im rozkrzewianie należy skrócić wszystkie jednoroczne pędy na wysokości około 50 cm nad ziemią. W przypadku porzeczki czarnej nie usuwa się pędów jednorocznych gdyż to na nich tworzą się pączki kwiatowe. Wycina się wyłącznie stare pędy.
Pod koniec lutego to jest również dobry okres na cięcie prześwietlające drzewek owocowych. Usuwa się gałęzie, na których widać jakieś choroby. Warto zacząć od tych odmian drzewek, np. jabłoni, które są najbardziej odporne na mróz. Każdą ranę należy posmarować preparatem grzybobójczym. Trzeba również przyciąć gałęzie te, które wzajemnie się cieniują oraz na siebie zachodzą. Ten zabieg ma na celu zapewnienie jak największej ilości światła. Wycina się również wilki i odrosty, a także pędy, które starają się konkurować z przewodnikiem. Te wszystkie zabiegi należy przeprowadzać w suche dni, gdy temperatura jest wyższa niż  -5°C.
Luty jest także dobrym miesiącem na karczowanie chorych i starych drzew oraz krzewów. karczujemy stare i chore krzewy i drzewa.

Wydawać  by się mogło, że zimową porą nie wykonuje się żadnych prac w ogrodzie. Nic bardziej mylnego. Posiadacze ogrodów oraz sadów wiedzą, ze praca jest przy nich przez cały rok.  Należy dbać o rośliny, aby latem cieszyć się z pięknego wyglądu roślin oraz obfitych plonów.

luty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *