Pręty zbrojeniowe charakterystyka

Stal zbrojeniowa to nieodłączny element każdej budowy- jest to materiał niezwykle odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne, które mogą zachwiać pozornie trwałą konstrukcję. Połączenie prętów zbrojeniowych wykonanych z tego typu stali oraz betonu daje w efekcie żelbeton. Dzięki właściwościom żelaza oraz betonu, które w pewnej części wspaniale się dopełniają, można otrzymać naprawdę mocny materiał budowlany pod fundamenty.

Pręty zbrojeniowe ze względu na wykonanie z naprawdę mocnej stali nadają się do budowy wszystkich, nawet karkołomnych budowli, które niejednokrotnie sprawiają wiele problemów. Z prętami zbrojeniowymi jednak wszystko staje się zdecydowanie łatwiejsze- wystarczy rzucić okiem na ich klasyfikację, by wiedzieć, ciężar jakiej konstrukcji z pewnością udźwigną. Konkretny gatunek stali zbrojeniowej jest określany na podstawie jego klasy, a także rodzaju- klasa stali określa przede wszystkim jej wytrzymałość i dotyczy samej plastyczności stali, czyli tzw. punktu granicznego, do którego możliwe jest wygięcie i uformowanie stali (zwykle oznacza się ją wielką literą A oraz wybraną cyfrą rzymską). Gatunek stali określa zaś właściwości technologiczne (np. skład chemiczny, sposób użytkowania, przeznaczenie itp.). Zwykle jest oznaczony kombinacją cyfr i liter, które przybierają różne formy i postaci.

Klas stali zbrojeniowej jest pięć rodzajów:

  • A-0- stal wykorzystywana do wykonywania różnego rodzaju strzemion i przewiązek,
  • A-I- stal wykorzystywana do wykonywania różnego rodzaju strzemion i przewiązek,
  • A-II- stal stosowana do wykonywania zbrojenia nośnego,
  • A-III- stal wykorzystywana do produkcji zbrojenia głównego danej konstrukcji,
  • A-IIIN- stal najwyższej jakości wykorzystywana do produkcji elementów nośnych konstrukcji.

Oczywiście są to jedynie gatunki stali, która jest gotowa do przerabiania na pręty, czy też inne elementy wykorzystywane na budowie. Jeśli chodzi o rozróżnienie prętów zbrojeniowych i klasy stali, z jakiej zostały wykonane, odróżnia się je w następujący sposób:

  • stal klasy A-0- pręty gładkie zwykle dostarczane jako walcówka,
  • stal klasy A-1- rozróżnia się na tej samej podstawie, co A-0, z tym, że pręty pomalowane są na końcach na czerwono,
  • stal klasy A-2- pręty występują w postaci żebrowanej,
  • stal klasy A-3- pręty posiadają żebra podłużne,
  • stal klasy A-3N- pręty posiadają żebra dodatkowo przecięte walcami poprzecznymi.

Z pewnością charakterystyk prętów zbrojeniowych jest zdecydowanie więcej, ale te są najbardziej podstawowymi informacjami, które każdy, kto bierze się za jakąkolwiek budowę powinien znać. Jeśli zaś pożądane materiały spędzają sen z powiek, a poszukiwane firmy ciągle odsyłają do dalszych poszukiwań, warto zajrzeć na stronę internetową: http://metalkom.com.pl, gdzie można znaleźć każdego rodzaju pręty najwyższej jakości, które niewątpliwie przysłużą się na każdej, nawet mocno skomplikowanej budowie. Szeroki asortyment dobrych jakościowo produktów oraz fachowa obsługa to główne zalety, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *