Profesjonalizm i nowoczesność – kiedy warto wybrać balustrady szklane?

W budownictwie balustrady szklane stają się zjawiskiem coraz częstszym. Z uwagi na nowoczesny design, który dominuje nie tylko w przypadku nowo powstających budynków, ale również tych remontowanych, szklane tafle są tymi, które pojawiają się najczęściej. Stosowane wewnątrz jako balustrady dla schodów oraz na zewnątrz jako balustrady balkonowe, wpisują się w tendencję do jak największej jawności wnętrz budynków użyteczności publicznej.

Wszystkie te firmy, które dążą do wizerunku nowoczesnych, a zatem także i urzędy, podejmują usilne starania, by wystrój ich biur był wizytówką współczesności. Służą temu te pozornie nieistotne elementy, które zbliżają wygląd biura do futurystyczności. Metalowe meble, zimne kolory i szkło – dużo szklanych powierzchni zarówno jako blaty stołów, jak i parawany dzielące boksy w biurach. Szklane balustrady są jednym z tych elementów – pozornie nieistotnych, a równocześnie kreujących wrażenie profesjonalizmu firmy i jej nowoczesności.

Dzięki zastosowaniu szklanych balustrad, nawet najbardziej masywne schody nie sprawią, że pomieszczenie wyda się ciasne. Szklane powierzchnie kojarzą się z przestrzenią, a zarazem umożliwiają lepsze nasłonecznienie danego pomieszczenia.

Wbrew pozorom, zastosowanie szkła w balustradach nie wiąże się z żadnym zagrożeniem. Glass House z Krakowa w swoich balustradach korzysta ze szkła hartowanego o bardzo dużej wytrzymałości i odporności na urazy mechaniczne. Pomiędzy dwiema taflami hartowanego szkła jest dodatkowo umieszczona wartwa specjalnego materiału, który, w przypadku stłuczenia, balustrady zatrzymuje odłamki szkła na miejscu. Producent ma zatem wszelkie podstawy do zapewniania o bezpieczeństwie swego produktu.

Szklane balustrady na zewnątrz są nieocenione nie tylko w przestrzeniach biurowych, ale również w przypadku budynków mieszkalnych. Dzięki przezroczystej przestrzeni, więcej naturalnego światła dostaje się do domu oknami balkonowymi, które nie są zasłonięte grubymi warstwami betonu, drewna czy innego tworzywa ograniczającego dostęp światła. Ma to z kolei wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za prąd i możliwości jak najdłuższego korzystania każdego dnia z naturalnego oświetlenia.

Kwestią sporną w przypadku szklanych balustrad wydaje się ich czyszczenie. Niektórzy chwalą sobie szybkość, z jaką można to zrobić. Wystarczy dobry detergent, ścierka czy specjalny przyrząd do szyb, by szybko wyczyścić balustradę. Równocześnie jednak dotknięcie ręką czy zwyczajny deszcz wystarczą, by na balustradzie od razu pojawiły się nieciekawe, szpecące ślady. O ile zatem szklaną taflę łatwo wyczyścić, o tyle bez wątpienia wymaga ona częstej uwagi. Przecieranie jej przynajmniej raz dzienne w wielu przypadkach wydaje się po prostu konieczne.

Kwestią sporną jest również trwałość balustrad ze szkła. Producenci zapewniają wprawdzie o ich trwałości, jednak nie trudno ukruszyć szkło chociażby na rogach. nie wspominając o możliwości powstania rys, z których każda staje się doskonale widoczna. Balustrady ze szkła nie są również odpowiednim rozwiązaniem dla domowników ceniących sobie prywatność. Wszystkie przedmioty trzymane na balkonie bądź tarasie, a także życie wewnątrz domu lub mieszkania stają się widoczne dla każdego z zewnątrz. W takich sytuacjach jednak można skorzystać z innych form zasłaniania okna balkonowego.

Chociaż niektórzy polecają balustrady szklane jako rozwiązanie uniwersalne, trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem. Najlepiej sprawdzą się w chłodnych, modernistycznych wnętrzach i w przestrzeni biurowej. Osoby lubujące ciepło domowego kominka i bardziej rustykalne wystroje powinny pozostać przy drewnianych dodatkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *