Wiązary dachowe – jak je wybierać?

Wiązary dachowe to najważniejszy element konstrukcji dachu. Ich dobór powinien być starannie przemyślany i poprzedzony analizą różnorodnych rozwiązań, które obecnie są stosowane w budownictwie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na prefabrykowane konstrukcje wykonywane z litego drewna i łączone płytkami kolczastymi, czyli wiązary kratowe.

To technologia szeroko rozpowszechniona między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, która z dnia na dzień zyskuje sobie coraz większą popularność również w naszym kraju.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim krótki czas montażu. Poszczególne elementy są przygotowywane odpowiednio wcześnie w zakładzie produkcyjnym według indywidualnego projektu dostosowanego do potrzeb konkretnego klienta. Następnie w kilku lub kilkunastu częściach są transportowane na plac budowy, a następnie łączone w całość. Ostateczna konstrukcja charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem dokładności w zakresie 0-5mm. Pozawala to na spełnienie nawet najsurowszych wymagań budowy.

Kluczowe znaczenie dla trwałości i wytrzymałości ostatecznej konstrukcji ma jakość materiału wykorzystywanego przy produkcji wiązarów kratowych. Drewno powinno być starannie selekcjonowane i spełniać wyśrubowane normy. Zwykle jest to certyfikowane drewno konstrukcyjne klasy C27, strugane czterostronnie o fazowanych krawędziach. Drewno przeznaczone na wiązary powinno być suszone komorowo do wilgotności 18%. Dzięki temu będzie odporne na grzyby, pleśnie, czy insekty bez konieczności dodatkowej impregnacji.

W konstrukcjach z wykorzystaniem wiązarów kratowych można zrezygnować ze stosowania słupów podporowych. Zapewnia to o wiele większą swobodę aranżowania przestrzeni. Rozpiętość wiązarów w przypadku poddasza nieużytkowego może sięgać nawet 30 metrów bez konieczności stosowania podpór pośrednich. Wiązary dachowe umożliwiają uzyskanie praktycznie każdego kształtu dachu. Może to być konstrukcja jedno- lub dwuspadowa, symetryczna bądź asymetryczna, z poddaszem użytkowym albo bez. Zależnie od tego, na jaki wariant zdecyduje się inwestor, należy dostosować rodzaj zastosowanych wiązarów do jego decyzji. Najprostsze i najczęściej stosowane są wiązary trójkątne o różnych długościach. Spotyka się również warianty tego rozwiązania w postaci trójkąta pojedynczego bądź odwróconego. Jeśli budynek ma posiadać poddasze użytkowe, najlepszym rozwiązaniem będzie wiązar attykowy. W przypadku hal magazynowych, w których dąży się do zmaksymalizowania powierzchni, najczęściej stosowany jest natomiast wiązar nożycowy. Możliwości doboru różnorodnych wariantów wiązarów do potrzeb klienta są wprost nieograniczone.

Więcej na temat wiązarów kratowych, wariantów, w jakich są dostępne oraz konstruowania więźby z ich wykorzystaniem można doczytać na stronie: http://www.complex.gda.pl/wiazary-dachowe . Każdy, kto decyduje się na wykonanie dachu w tej technologii powinien przyswoić sobie tę wiedzę po to, by w przyszłości uniknąć ewentualnych błędów, które mogą pogorszyć trwałość i stabilność konstrukcji dachowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *